To vše na úterní tiskové konferenci v Kralupech nastínil prorektor pražské VŠCHT docent Milan Pospíšil. Současně přítomným předložil již konkrétní plán činnosti všech osmi kralupských výzkumných skupin. Ty budou bádat převážně v rámci tzv. stavební chemie, což je disciplína, která se obzvláště v posledních letech rozvíjí doslova tryskem.

V Kralupech se budou zkoumat stavební materiály na bázi polymerů, silikátová pojiva a kompozity, aktivní nátěry a povrchy, antikorozní povlaky, ohnivzdornost stavebních materiálů, recyklace stavebních odpadů, antibakteriální ochrana stavebních materiálů, jakož i možnosti rehabilitace stavebních památek včetně těch industriálních.

V osmi výzkumných skupinách zde spojí své síly převážně mladí odborníci jak z VŠCHT, tak rovněž z ČVUT. Uvažuje se i s praxemi zahraničních stážistů. V objektu VTP Technoparku bude pracovat kolem šedesáti osob, dvacítka včetně vedoucích pracovníků bude mít na starost provozní záležitosti, zbytek se bude přímo aktivně podílet na jednotlivých konkrétních výzkumech. V rámci činnosti VTP je rovněž uvažováno i s možností nezávislého výzkumu, za jehož účelem bude možné si některé laboratoře i jejich administrativní zázemí dočasně pronajmout.

Součástí budovy VTP bude i aula až pro 160 osob vybavená nejmodernější konferenční technikou, která bude v případě zájmu dostupná i pro externí zájemce. Jedním z dalších cílů Technoparku bude již avizovaná popularizace technických oborů se zaměřením na místní základní a střední školy.

K účastníkům tiskové konference promluvil rovněž kralupský starosta Petr Holeček, který zejména pražským akademikům letmo připomněl prvorepublikovou historii kralupských chemických výroben a vyjádřil naději na pokračování již úspěšně započaté spolupráce mezi pražskou VŠCHT a Městem Kralupy nad Vltavou.

Jako poslední vystoupil docent Antonín Kuta z Ústavu polymerů pražské VŠCHT. Ten bude gestorem první kralupské výzkumné skupiny pro stavební a izolační materiály na bázi polymerů. Podle jeho slov budou jeho studenti v rámci své odborné činnosti testovat aplikace polymerních izolací a stavebních materiálů vůbec. Na špičkových měřících zařízeních se bude například zkoumat chemická, plynová i tepelná odolnost, jakož i odolnost proti vlhkosti. Kutova skupina bude dále ověřovat například i možnosti použití polymerních lepidel, asfaltových materiálů, antivibračních nátěrů atd.

Na konci konference se všichni účastníci vybaveni bezpečnostními vestami a plastovými přilbami odebrali do pětipodlažní budovy VTP Parku, která je v současnosti přibližně v polovině své přestavby na odborné laboratoře a jejich technické i sociální zázemí. Zde jim odborní pracovníci libereckého Syneru odpověděli na celou řadu zvědavých dotazů a odborní návštěvníci i novináři měli zcela jedinečnou možnost si pořídit záběry budoucích výzkumných a konferenčních prostor, protože čilý stavební ruch zde utichne nejdříve na podzim.

Více fotografií

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.