Soutěž probíhala ve třech kategoriích, ZŠ a MŠ Byšice se stala vítězem ve druhé kategorii.

A čím žáci přesvědčili porotu? Plastickým obrazem káněte se skutečným peřím ve výtvarném kole, ručně vyráběným komiksem o lišce a sově v kole literárním a konečně technicky velice dobře propracovanou prezentací o problematice kompostování v jejich obci, díky které zvýšili informovanost i zájem občanů o zacházení s bioodpadem.

Kdo se však stane absolutním vítězem celé soutěže, bylo ponecháno náhodě. Ve čtvrtek 16. dubna se v aule Scholy Humanitas v Litvínově konalo slavnostní slosování, které mělo rozhodnout, který ze tří vítězů jednotlivých kategorií pojede se sokolnickou společností Falcopredonum.cz na pětidenní pobyt do Horského hotelu Lesná, kde se žáci budou moci starat o dravce a pronikat do tajů sokolnictví.

Losování bylo ponecháno na samotných žácích a štěstí se usmálo právě na třeťáky z byšické základní školy, kteří neskrývali své nadšení a za velké radosti převzali svůj zasloužený diplom, poukaz na pobyt i další ceny.

„Jedeme do hor, máme to!” zvolala učitelka Jaroslava Vorlová, která se při jásotu svých žáků neubránila dojetí.

Na druhém místě skončila Základní škola Vroutek a na pěkném třetím místě se umístili žáčci z Dolního Bukovska. I pro ně byly připraveny hodnotné ceny.

„Naším cílem bylo vzbudit v žácích i učitelích zájem nejen o sokolnictví, ale i o přírodu a životní prostředí, hlavně připomenout, jak důležité je ho chránit, což se nám, myslím, povedlo. Školy uspořádaly velké projekty o třídění odpadu, posílaly skvělé reportáže o ekologických problémech v jejich okolí - řekl bych, že to dalo hodně i těm, co nevyhráli. Určitě bychom rádi pokračovali v podobných soutěžích, snad se zvýší i zájem dalších škol,” říká hlavní postava sokolnické společnosti Falcopredonum Pavel Wolejník.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.