Veršíky v úvodu patří do půvabné knížky Nastydlá strašidla autorky Petry Vychytilové. Vyšla jako čtvrtý svazek edice Miraculum Octavum Mundi. Svými obrázky publikaci doplnila sama autorka.

Trh je přeplněn knihami, i těmi pro děti všech věkových skupin. A je často obtížné sáhnout po té pravé. Publikace Petry Vychytilové patří ovšem mezi ty mimořádné – vyčnívající z řady. Obsahem i celkovou grafickou a knihařskou úpravou, dávající vzpomenout na dobré tradice české knížky.

Po autory obtížnou kategorií jsou knihy nehazardující s vkusem dětského čtenáře a nepodceňující jeho schopnost vnímání. Patří sem třeba Alenka v říši divů Lewise Carrolla či Exupéryho Malý princ. Patří sem i dílo Petry Vychytilové Nastydlá strašidla. Tito autoři pochopili, poznali, že i docela malé dítě je schopné pochopit svým způsobem i náročné, často abstraktní pojmy a situace a „dopsat“ nabízené příběhy ve své velmi bohaté fantazii.

Rachfle, Pišpiš, Vyvíra a další pohádkové postavičky v knížce Petry Vychytilové neoslňují malé čtenáře akcí, spíše jim kladou otázky, na které, a viditelně rádi, hledají ve své duši tu nejlepší odpověď. A když jsme u toho termínu – čím knížka skutečně oslňuje, je krása slova křehkých dialogů, příběhů a básniček, které nejsou je na "ozdobu", ale posouvají děj kupředu - tedy textu adekvátním půvabem souznícím s autorčinými ilustracemi.

Jsou zkušení, lety patřičně „vypsaní“ autoři dětské literatury, jak se však ke své kvalitní knížce dopracovala mladá česká autorka, Petra Vychytilová, jak si byla jista, že to, co píše je „to pravé“? Nejlépe se zeptat...

V knize zaujmou i vaše obrázky. Jak jste se k malování dostala?

„Maluji od dětství, hlavně s mým dědou, který měl k umění měl silný vztah. Právě s ním jsem také byla, a to ve čtyřech letech, na první vernisáži výstavy obrazů. Později jsem prošla několika výtvarnými kurzy a vystudovala arteterapii, které se nyní věnuji. V poslední době jsem se ovšem dostala do stavu, kdy stále maluji s dětmi v práci a na vlastní tvorbu nezbývá čas. Věnuji se též psychomotorice úplně těch nejmenších dětí – miminek. Učím v sochařském a malířském ateliéru v mateřské umělecké škole MuŠka, v rodinném centru Pexeso a na základní umělecké škole, učím i zobcovou flétnu...”

Další blízké plány?

„Dopsat a domalovat další díl Strašidel, zatím s pracovním názvem Polštář v pyžamu. A potom připravit ten první jako audioknihu. Musím se svěřit s velkou radostí – přála jsem si, aby ji namluvil Jan Přeučil a vypadá to nadějně! Knihu si přečetl a dělat by to chtěl. Ženský part by pak namluvila jeho partnerka, Eva Hrušková, hudbu, zdá se, pořídí Richard Pachman.”

Tolik o knize Petry Vychytilové Nastydlá strašidla, a snad nejenom o ní. Zbývá dodat, že je to sice kniha pro docela malé, i předškolní děti, ale je to souběžně i kniha pro celou rodinu. Ty příběhy nelze jen prostě předčítat dítku před spaním, jsou interaktivní, vyvolávající diskuze mezi dospělcem a jeho potomkem. Diskuze, kterých bývá někdy tak velice málo.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.