Výstava připomene kladenská léta jeho života, tedy období od roku 1925, kdy se s rodiči a sourozenci přistěhoval z Protivína, do roku 1945, kdy odešel do Prahy.

Na středu 24. 9. od 17.30 je pro zájemce připravena přednáška literárního historika Jakuba Říhy z Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., který představí především Kolářovu ranou literární tvorbu z 30. a počátku 40. let 20. století.

Výstava

Český básník a výtvarník Jiří Kolář byl známý po celém světě hlavně svými kolážemi a experimentálním uměním. Narodil se v Protivíně, ale dětství a mládí prožil v Kladně. Chodil zde do školy, vyučil se truhlářem a pracoval v družstvu Včela. Ve 30. letech 20. století se zapojil do kladenského společenského a kulturního dění. V prostředí průmyslového Kladna vznikaly jeho první, surrealistické verše. Po válce odešel do Prahy. V letech 1952–53 byl na základě strojopisu básnické sbírky Prométheova játra soudně stíhán za kritiku režimu. V roce 1977 podepsal Chartu 77 a o dva roky později mu bylo znemožněno vrátit se ze studijního pobytu v západním Berlíně. Přesně 24. září uplyne 100 let od jeho narození, proto se Středočeská vědecká knihovna v Kladně spojila s Ústavem pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. k uspořádání výstavy a přednášky věnované tomuto významnému umělci.

Termín konání výstavy: 28. 8.–7. 10. 2014

Výstava je přístupná během otevíracích hodin knihovny. Vstup zdarma.

Přednáška

Přednáška literárního historika Jakuba Říhy z Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. představí především Kolářovu literární tvorbu z 30. a počátku 40. let (strojopis Rudý havran, rukopis Nový don Quijote, sbírka Křestný list) a její vztah k soudobým literárním směrům (surrealismus, prokletí básníci ad.).

Termín konání: 24. 9. 2014 od 17.30. Přednáška je zdarma.

Výstava a přednáška vznikly v rámci programu rozvoje regionální spolupráce krajů a ústavů Akademie věd ČR.

Více na www.svkkl.cz.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.