"Jsme rádi, že návštěvníci na hrad Karlštejn stále přicházejí. V březnu máme otevřeno od 9.30 do 16.00 hodin denně kromě pondělí a do dnešního dne jsme provedli již 11 857 návštěvníků," uvedl Ing. Jaromír Kubů, kastelán hradu Karlštejn.

V současné době mohou návštěvníci navštívit I. prohlídkový okruh, který zahrnuje soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV, hradní pokladnici a klenotnici. Součástí této prohlídkové trasy je také nově instalovaný Karlštejnský poklad (monstrance, kalichy, drahokamy, svícny, koruny…), který tvoří na 40 cenných exponátů ze 14. až 19. století, sloužících původně především pro liturgické účely.

Nejstarším exponátem je tzv. antická gema, která patřila do císařovy soukromé sbírky takovýchto gem a je datovaná do 3. až 4. století. Především dětmi je velmi oblíbená hlava krokodýla ze 14. století, o které je první zmínka v inventárních knihách hradu z roku 1515. Píše se zde, že jest to hlava draka zabitého svatým Jiřím uchovávaná spolu s dalšími poklady v Kapli svatého Kříže.

"Na konci I. prohlídkové trasy si mohou všichni návštěvníci prohlédnout také kopii dvou korun - české Svatováclavské koruny (nejstarší části českých korunovačních klenotů) a koruny císařské. II. prohlídkový okruh s nejposvátnějšími prostorami hradu včetně Kaple svatého Kříže otevíráme z klimatických důvodů až od 1. května, ale již dnes se mohou návštěvnici rezervovat na tel. č. 311 681 617, nebo využít nabídky několika časů pro nákup vstupenek online na internetu," dodal Kubů.

Kromě tří prohlídkových okruhů nabízí Karlštejn také celou řadu koncertů divadelních představení a výstav. Letos nebudou chybět již tradiční Královský průvod, Karlštejnské kulturní léto, Noční prohlídky s podtitulem Šlechtické kratochvíle, aneb císařský večer na Karlštejně, Hradozámecká noc nebo XVI. Karlštejnské vinobraní.

Kompletní přehled kulturních akcí je umístěn na webových stránkách hradu www.hradkarlstejn.cz

Otevírací doba hradu:

Hrad Karlštejn je otevřen denně kromě pondělí v dubnu od 9.30 do 17.00, v květnu od 9.30 do 17.30, v červnu od 9.00 do 17.30, v červenci a srpnu denně včetně pondělí od 9.00 do 18.30, v září denně kromě pondělí od 9.30 do 17.30, v říjnu od 9.30 do 16.30, v listopadu a prosinci od 10.00 do 15.00 hodin.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.