„V únoru dokončujeme stavební práce na elektrifikaci Mariánské věže, a proto jsme byli nuceni uzavřít dvě poslední místnosti prohlídkové trasy. Místo toho však všechny návštěvníky zcela mimořádně zavedeme do kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde jsou dochovány původní gotické malby ze 14. století,“ zdůvodnil mimořádnou nabídku Ing. Jaromír Kubů, kastelán hradu Karlštejn.

Speciální úprava I. prohlídkové trasy však potrvá pouze do konce února a navíc pouze o víkendech, takže si zájemci o tuto mimořádnou prohlídku Karlštejna musejí pospíšit. „Předpokládáme, že od 1. března by už měla být prohlídka vedena standardně, tedy bez kostela Panny Marie," dodal kastelán.

Ani tak se však návštěvníci nemusejí obávat, že by se na tuto prohlídku v únoru nedostali. Vstupenek je dost a jsou k zakoupení v pokladně hradu. Na několik vybraných časů je také možné zakoupit vstupenky online. Od 1. března je Karlštejn přístupný již každý den kromě pondělí a v červenci a srpnu dokonce denně, tedy 7 dní v týdnu.

Od loňského roku nabízí Karlštejn nově tři prohlídkové trasy:

1. trasa – soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV., hradní Pokladnice a Klenotnice – přístupná denně kromě pondělí dle otevírací doby hradu bez nutnosti rezervace pro jednotlivce; pouze s průvodcem, 55 min.

2. trasa – posvátné prostory Karlštejna vč. Kaple sv. Kříže – otevřena 1. 5. 2012 – 4. 11. 2012 podle otevírací doby hradu – je nutná předchozí rezervace; pouze s průvodcem, 100 min.

3. trasa – 3., 4., a 5. patro Velké věže s nádhernou vyhlídkou do okolí hradu – přístupná v květnu a září pouze o víkendech, červen až srpen denně podle otevírací doby hradu; pouze s průvodcem, 40 min.

V červenci a v srpnu jsou všechny trasy přístupné denně.

Kromě toho připravuje management správy hradu opět celou řadu doprovodných a kultruních akcí, včetně již tradičního Královského průvodu, Karlštejnského kulturního léta a Karlštejnského vinnobraní. Kompletní přehled kulturních akcí naleznete ZDE

Podrobnější informace o hradě Karlštejn jsou k dispozici na webových stránkách hradu www.hradkarlstejn.cz.

Hrad Karlštejn najdeme nedaleko Berouna ve Středočeském kraji. Založen byl v roce 1348 a mezi českými hrady zaujímá zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Stavebně byl hrad dokončen v roce 1365, kdy byla vysvěcena Kaple sv. Kříže ve Velké věži.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.