Na Karlštejně právě začala nejnáročnější část turistické sezóny. Management hradu letos vsadil nejenom na osvědčenou nabídku, ale připravil také několik novinek.

„Loňské noční prohlídky, jejichž tématem byly Karlštejnské zločiny v průběhu staletí, byly velmi úspěšné, a proto jsme se letos rozhodli je znovu zopakovat. První z nich se odehrají již 18. a 19. července a po druhé pak 15. a 16. srpna. Opět se tak návštěvníci setkají s těmi temnějšími stránkami historie hradu. Nemusíte se mít ale strach a rodiče mohou vzít samozřejmě i svoje děti," informoval kastelán Ing. Jaromír Kubů.

Kromě nočních scénických prohlídek nabízí Karlštejn také večerní prohlídky každou středu v červenci a srpnu. Ty zájemcům představí soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. v doprovodu hradního průvodce. „Je to vlastně prohlídka I. okruhu v netradiční době po uzavření hradu, který má svého genia loci,” vysvětlil kastelán.

Hlavním lákadlem letošního roku je kromě tří prohlídkových tras, kopií české a císařské koruny a Kaple sv. Kříže také unikátní výstava asi 80 vzácných orientálních koberců. Koberce jsou na hradech a zámcích běžnou součástí vybavení historických místností, ale není většinou možné jim v rámci prohlídek věnovat více času. Proto se ty nejvzácnější z nich svezly na jedno místo, na Karlštejn. Mnohé z nich dosud nikdy neopustily komnaty svého domovského hradu nebo zámku. A o to je právě výstava na Karlštejně unikátnější.

Koberce si mohou všichni návštěvníci hradu prohlédnout s průvodcem v rámci všech prohlídkových tras, nebo bez průvodce na samostatné výstavě v tzv. Konírně Císařského paláce.

„Celá výstava je podle původu koberců rozdělena do čtyř částí. Na I. trase jsou vystaveny vzácné koberce perské, na II. trase pak koberce anatolské a během III. trasy jsou představeny koberce turkmenské a afgánské. Poslední částí jsou koberce kavkazské a ty je možné navštívit právě v Konírně,” doplnil Kubů.

Více informací o hradě Karlštejně a jeho připravovaných akcích naleznete na  oficiálních webových stránkách nebo na facebooku Hrad Karlštejn.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.