Management hradu ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským a Českou televizí připravili u příležitosti 634. výročí úmrtí císaře římského a krále českého Karla IV. bohoslužbu v Kapli svatého Kříže a její přímý přenos na ČT2.

Hlavním celebrantem a zároveň iniciátorem bohoslužby byl kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský a primas český, který k bohoslužbě pozval také prezidenta republiky Václava Klause. Ten se tak stal v pořadí druhým prezidentem Československé a České republiky, který od roku 1918 navštívil ve své funkci hrad Karlštejn. Jeho prvním a posledním předchůdcem byl T. G. Masaryk, který spolu s chotí navštívil Karlštejn 16. července 1926.

Mezi vzácnými hosty byla také předsedkyně poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová, probošt Metropolitní kapituly u svatého Víta Václav Malý, generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková a další vzácní hosté.

Po skončení bohoslužby si pak hosté v doprovodu kastelána hradu prohlédli některé prostory hradu Karlštejn a kopie české a císařské koruny v Mariánské věži.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.