Dvanáctého října se zájemci mohou v Muzeu Českého krasu setkat s přehlídku litevské animované tvorby v průběhu sta let. Od 10 a 17 hodin uvedeme první část trilogie "Pobaltská mise" - Litevská retrospektiva. Jedná se o v České republice ojedinělý projekt - průřez litevskou animovanou tvorbou od roku 1913 po současnost.

Animované filmy plné svébytného humoru

Celkem bude uvedeno 16 filmů s rozmanitou tematikou; od pohádkových motivů přes filosofické črty až po sociální problematiku. Snímky se vyznačují nadhledem. A některé i velmi svébytným humorem.

Z animačních stylů budou představeny filmy loutkové, kreslené, dále filmy využívající techniku plošek, stínového divadla a v neposlední řadě i novodobé počítačové technologie.

Průřez litevskou animovanou tvorbou

Retrospektivu zahajujeme téměř 100 let starým filmem Vladislava Stareviče Vánoce u lesních obyvatel (1913). Světoběžník Starevič je považován tu za Poláka, tu za Rusa; po roce 1917 tvořil ve Francii - jeho první filmové počiny jsou ale s největší pravděpodobností spjaté s Litvou.

Retrospektiva dále mapuje období, kdy Litva spadala pod Sovětský svaz; v té době vznikl v provizorních podmínkách vynikající – a zároveň první litevský kreslený - film Vlk a krejčí (1966).

Součástí pásma je i jakási „mikroretrospektiva“ litevského klasika Antanase Janauskase, jehož snímky Iniciativa, Židle a Zkrat vynikají specifickým, „neučesaným“ výtvarnem a vtipnými pointami.

Dále jsou v retrospektivě zastoupeni jak klasici litevské animace, tak mladší a začínající tvůrci (Danas Bereznickas, Antanas Skučas, Rasa Joni, Meinardas Valkevičius). Promítání doplní komentář Mgr. Dagmar Váňové.

Další aktivity muzea naleznete v Kalendáři akcí.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.