Na 17. září si žáci Základní školy Wágnerovo náměstí v Berouně připravili pro děti ze třetí třídy poznávací exkurzi po svém městě. Zúčastnili se totiž předtím podobného programu Krok za krokem Berounem. S pomocí odborných pracovníků Muzea Českého krasu si vypracovali jednotlivé medailony k berounským památkám a nic jim pak už nebránilo, aby si mohli práci průvodce vyzkoušet..

Žáci realizovali program po způsobu řetězového provádění, což znamená, že získali materiály, které si nastudovali a později z nich vytáhli nejdůležitější informace. Ty pak v rámci prohlídky berounských památek sprostředkují svým spolužákům. Utvoří mezi budovami jakýsi "řetěz", po kterém putují účastníci programu.

Řetězové provádění není otázkou dlouhodobé přípravy nebo speciálních znalostí či dovedností a lze ho využít k vhodnému rozšíření výuky, získání dalších vědomostí a netradičních zážitků.

Důraz byl kladen především na zajímavosti, které se jen tak někde nevyčtou. Poutavou částí byly i různé úkoly, při kterých se děti učily získávat informace třeba i pozorováním. Hledaly například kamenické značky na Pražské bráně nebo jména architekta a stavitele radnice, která jsou umně schována za sandálem štukové postavy nesoucí balkon. Žáci luštili také novobarokní šifru na kovaném zábradlí.

Další informace k programu a fotografie jsou dostupné na webu berounského muzea.

 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.