Umění loupeže, loupeže umění - právě tak zní název doprovodného programu, který seznámí děti s krádežemi uměleckých děl v muzeích a galeriích. Ale to není všechno. Vyzkouší si i kriminalistické postupy a zorganizují vlastní vyšetřování a to hned v několika termínech. Rodiče s dětmi mohou program navštívit 28. října. Pro školy je připraven na 29. října a na 1. a 12. listopadu.

Děti se zúčastní detektivního pátrání po obrazu, který zmizel z muzejní expozice. Seznámí se s rozličnými kriminalistickými technikami. Budou snímat otisky prstů, udělají nákres místa činu, v rámci vyšetřování vyslechnou průvodce muzea, který jim sdělí zajímavé informace o zmizelém portrétu klasicisního malíře Antonína Machka.

Dále jim také popíše podezřelého, aby mohli načrtnout jeho podobiznu  V muzejní dílně si vytvoří vlastní titulní stránku novin, která bude sdělovat, co vše zjistily při svém vyšetřování. Dále budou promítnuty ukázky reprodukcí známých ukradených obrazů. Ty si už nejspíše díky zlodějům nikdo v galerii neprohlédne. Aktuální informace k této muzejní animaci naleznete na webu muzea zde.

Lupiči a podvodníci

Tematicky zaměřená přednáška proběhne v muzeu 29. října od 17 hodin. Příspěvky se budou zabývat humbukem kolem mediálně nejznámějšího obrazu, přiblíží zapomenuté podvody kolem nejnavštěvovanějšího českého hradu a zmíněno bude i několik nejslavnějších světových krádeží.

Proč právě takový program? Jednou z důležitých funkcí muzea je bezesporu ta vzdělávací. Krádeže uměleckých předmětů byly odjakživa fenoménem. Přece nechcete, aby to v muzeích a galeriích vypadalo jako na obraze prázdné galerie od Roberta Coromina. Část našeho kulturního bohatství by tak byla nesmazatelně zničena.

Cyklem programů a přednášek chceme upozornit na tuto problematiku zábavnou a poučnou formou v duchu tvrzení "muzeum není lunapark".

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.