Kriminalisté z Územního odboru Praha-západ upozorňují na několik případů podvodného jednání prostřednictvím internetové inzerce. Neznámý pachatel vystupuje jako řecký zubař, který pod smyšlenou legendou, že se vrací zpět do své země, nabízí k prodeji motorové vozidlo za velice příznivou cenu.

„Jeho argumentem k výhodnému prodeji vozidla je administrativní komplikace spojená s převozem a převodem registrace do Řecka. V okamžiku, kdy lidé zareagují na tento inzerát a pošlou domluvenou zálohu, nebo dokonce celou kupní částku na účet prodávajícího, přestává s kupujícími komunikovat a na jejich e-mailové zprávy již nereaguje. Poškození tak přicházejí o své peníze a automobil ani v jednom případě neobdrželi,” informovala mluvčí Policie ČR Beroun Marcela Pučelíková.

Inzeráty nabízející zboží "za hubičku" jsou vždy podezřelé

Nevěrohodnost inzerátu i jiných podobného charakteru, kterých je v kyberprostoru skutečně nemalé množství, lze snadno odhalit již na první pohled. Prodávající většinou nabízí věc značně pod cenou, než za kterou ji lze běžně pořídit.

Komunikace ze strany prodávajícího zpravidla probíhá ve formě pouze písemné, a to za použití google překladače, což lze bezpečně poznat – překlad není kvalitní. Platby odcházejí na zahraniční účty, mnohdy anonymního charakteru.

Objasňování této trestné činnosti je poměrně složité, a to s ohledem na skutečnost, že odeslané peníze mizí na nedohledatelných účtech v zahraničí.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.