Tato stezka je také hojně využívána jezdci na kolečkových bruslích. Měří osm kilometrů a z větší části je s asfaltovým povrchem. Jen krátká část od místa V Kozle až do Srbska byla zpevněna štěrkem. A jak zmíněná stezka odolala nedávným povodním?

Na začátku míjíme čistírnu odpadních vod a po povodních zde není žádná památka - jen naproti čistírně trochu polehlá tráva, jinak nic… Avšak kousek dál je již velice jasně vidět, co povodeň napáchala. Laguna začíná dost zapáchat a na stromech jsou všude klacky papíry a další odpadky.

To již ale nebrání ve využívání této trasy - cyklisté i bruslaři se tu již v klidu prohánějí. V místě, kde se cesta mírně zvedá do kopečka, se nahrnula velká hromada odpadků a zde to mělo ráz klasické divoké skládky. Plastové lahve ovládly toto místo.

Pokračujeme dál a dostáváme se k místu zvaném Alkazar, což je lezecký areál v bývalém lomu. Tady jsme marně hledali turistické posezení, to je pryč, Berounka jej kompletně odnesla. Jednalo se o posezení s informačním panelem a stříškou.

Nyní jsme na místě V Kozle, kde je pár domků, které nejevily velké poškození, a blížíme se k lávce přes potok. Trochu jsme se obávali, že lávka bude pryč, ale vydržela, jen pár prken chybí. Jelikož je z ocelové konstrukce, kousek jdeme po nosnících a dále po dřevěné podlaze lávky. Vše je v pořádku.

A už je před námi poslední a to štěrkový úsek do Srbska. Trochu štěrku ubylo, jinak žádná velká změna. Hůře dopadly domy u Berounky. Všude vidíme vyhozené matrace a zatopené věci a okna dokořán - větrá se. Posledním místem před nastoupením do vlaku byla restaurace Berounka, kde se vše uklízelo a také čistilo. Pak jen přes lávku a na vlak. Pod lávkou jsme zahlédli velké kontejnery plné vyplavených věcí.

Závěrem lze konstatovat, že je dosud znát, jak velká přírodní katastrofa zde řádila. Ale pro sportovce a turisty, kteří chtějí využívat stezku, přesto máme dobrou zprávu: Cesta českých králů je se zvýšenou opatrností už sjízdná.

Další fotografie a videa

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.