Po stopách Albrechta z Valdštejna (1583 – 1634) napříč Českou republikou navštívíte města, hrady, zámky, paláce a nádherné zahrady, které tento slavný vojevůdce nechal vybudovat nejen na svém frýdlantském panství a v Praze.

Své putování můžete začít v Heřmanicích, kde se narodil, nebo v Chebu, kde byl zákeřně zavražděn. Po cestě navštívíte i zámek Konopiště a barokní statek Benice, jehož se stal majitelem 19. prosince 1622 za částku 65 606 rýnských zlatých 30 krejcarů a 2 peníze po konfiskaci majetku Hodějovských.

Dorotě Hodějovské rozené Hrzánové z Harrasova bylo Konopiště prodáno v roce 1602 za 110 000 kop míšeňských (zemřela 1613). Dorota Hodějovská odkázala majetek synovi Přechovi, který zemřel velmi mlád a panství Konopiště se ujal syn Bernard mladší.

Avšak rod Hodějovských se zúčastnil českého protihabsburského stavovského povstání proti českému králi Ferdinandovi II. Dokonce na Konopišti přenocoval zimní král Fridrich Falcký. Po bitvě na Bílé hoře 8. listopadu 1620 byli za svoji účast potrestáni ztrátou většiny rodového majetku.

Za Doroty Hodějovské a Přecha Hodějovského se provedly na Konopišti rozsáhlé stavební změny. Převážně gotickou pevnost proměnili v renesanční sídlo. Do současnosti se z těchto úprav zachovala z prvního patra horního severního paláce hřebínková klenba s obdélným štukovým profilovaným rámem, monogramy Doroty a Přecha Hodějovských s letopočty stavebních úprav, a na kamenném obložení nade dveřmi, jež vedou do komnat, se zachoval nápis „Przech Freiherr von Hodiegow. Dorothea Frau von Hodiegow. 1605.“ Dále nová brána, jedna její polovina je vidět v průjezdu a druhá je skryta v přilehlých místnostech.

V sobotu 8. října od 1 do 17 hodin pořádá pro návštěvníky zámek Konopiště ve spolupráci s barokním statkem Benice program spojený s druhým nejvýznamnějším majitelem panství, Albrechtem z Valdštejna, na zámku Konopiště a na statku Benice (Benice patřily ke konopišťskému panství.

Jsou připraveny speciální prohlídky zámku v prostorách běžně nepřístupných, prohlídky stájí s ušlechtilými starokladrubáky, možnost projížďky v kočáře, hrané scénky a samozřejmě setkání s Albrechtem a jeho žoldnéři v zámku i na Benicích.

„Úplně všechno nechceme prozrazovat, aby se mohli návštěvníci těšit i na nějaké překvapení. Ale alespoň něco - prostory zahrnují např. komnaty, které nechala ve stylu renesance přestavět Dorota Hodějovská, po níž právě Albrecht z Valdštejna krásně opravené a bohaté panství zkonfiskoval. Mimořádně se do nich umístí předměty z období Valdštejnova života – zbraně z přelomu 16. a 17. století, unikátní kovová kroužkovaná košile z konce 16. století, dobové kroniky, renesanční nábytek, portrétní olejomalba. Živé scénky žoldnéřů a Valdštejn ve své pracovně zpestří návštěvníkům tuto speciální prohlídku,” uvedla Mgr. Jana Sedláčková, kastelánka SZ Konopiště.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.