Václavka patří k nejstarším částem původně gotického hradu. Gotický hrad  Konopiště patřil k nejkrásnějším ukázkám francouzského kastelu v českých zemích. Měl několik válcových věží, parkán, čtyři brány a padací most.

Původní středověký hrad se pyšnil hned sedmi válcovitými věžemi. Pro obranné funkce měly význam jen dvě nejmohutnější tzv. bergfrity o průměru 11 metrů, které sloužily jako poslední útočiště obránců hradu. Dodnes nám mohutnost bergfritů dokumentuje východní věž, ale i ta byla později značně přestavěna. Kromě toho mělo Konopiště na všech čtyřech nárožích menší okrouhlé věže - jedna z nich se nazývá Václavka.

V roce 1394 vrcholila nespokojenost českých pánů s vládou Václava IV. Dne 8. května toho roku zajali čeští pánové, (tzv.panská jednota), krále Václava IV. v Králově Dvoře u Berouna a vydali se s ním na cestu po českých hradech. Vůdcem králových odpůrců byl Jindřich III. z Rožmberka. Ten nechal krále věznit na svých hradech v jižních Čechách a posléze dokonce převézt na hrad Wildberg. Na cestě do Rakouska přenocoval král Václav IV.v severovýchodní věži konopišťského hradu, která se dodnes nazývá „Václavka“.  

Konopiště ve středověku mělo ještě jednu věž (sedmou) uprostřed severní fronty a věžičky, které přiléhaly k dvěma bergfritům a ukrývaly šnekovitá schodiště. Obdobně byly dvě schodišťové věžičky přistavěny k nárožním věžím na západní straně a u menší věže na severní straně byly dokonce věžičky dvě. Celkový počet věží a věžiček hradu byl třináct.

Zámecké úpravy budoucích majitelů měnily věžím nejenom tvar, ale také výšku a jejich počet. Vzhled poznamenala hlavně rozsáhlá barokní přestavba v roce 1746, kdy byly čtyři obvodové věže sníženy a nad úroveň střech vyčnívala pouze hlavní východní věž a poněkud nižší Václavka s charakteristickým balkonkem, netypickým pro ostatní zámecké věže, která má dnes zcela jiný tvar než tomu bylo ve středověku.

Velká rekonstrukce zámku z doby arcivévody Františka Ferdinanda d´Este (1889-94) se do jisté míry vrátila k malebnosti zámku z dob Františka Václava z Vrtby. Věže byly opět zvýšeny nad úroveň střech a na nárožích dostaly polygonální tvar namísto kruhového. Další změna se týkala nejvyšší zámecké věže, kterou nechal  František Ferdinand v roce 1894 přebudovat, schodištní přístavek zboural a také se změnil tvar střechy (zejména byl odstraněn původní dřevěný ochoz). V místě odbourané poloválcové věže vznikla přístavba s dvěma místnostmi.

Na sv. Václava se na zámku Konopiště otevírá návštěvníkům pouze pro tuto příležitost věž Václavka. Program začíná ranní mší (v 8.hodin), po které následuje první prohlídka věže Václavky od suterénu do krovu (od 9.hodin), poté odpoledne v 15., 16.,17., 18. a 19.hodin. Odpoledne vás pobaví šermíři (od 14. do 17. hodin) a ještě v 19. lze vidět západ slunce z věže. (Prohlídka věže na objednávku)

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.