Jaroslav Hutka začal vystupovat na konci šedesátých let buď sám, nebo ve dvojici, postupně s Vladimírem Veitem, Petrem Kalandrou, Hvězdoněm Cignerem, Vlastimilem Třešňákem, Štěpánem Rakem a Radimem Hladíkem.

Vytvořil si ale vlastní program, ve kterém hrál a zpíval vedle svých vlastních písní též moravské lidové písně a balady, zejména ze sbírek F. Sušila a F. Bartoše. Zpopularizováním moravských lidových písní si získal širokou škálu posluchačů a následně byl mnohokrát vyhodnocen jako písničkář roku. V roce 1972 spoluzaložil písničkářské sdružení Šafrán.

V roce 1977 se zúčastnil III. festivalu druhé kultury na Hrádečku Václava Havla u Trutnova. Toho času se stal i členem Charty 77, kterou založil tehdejší disident Havel.

Potom začala policejní šikana neboli akce Asanace, která byla vedena především proti signatářům Charty 77. Následně emigroval v říjnu 1978 do Nizozemska, kde žil deset let, poté 1 rok v Německu. Po pádu komunismu se 25. listopadu 1989 vrátil a ještě toho dne si zazpíval na manifestaci Občanského fóra. Nesouhlasil s komunismem, který ostře kritizoval, ale ani s postkomunistickou demokracií.

Od roku 2000 vydává alba se svými písněmi na CD v číslované řadě Fosil ve vlastním vydavatelství Samopal. Vypaluje si CD na svém domácím počítači, sám si kreslí a tiskne obaly a sám je i rozdává na koncertech. Zpívá v malých sálech a klubech společně s kytaristou Radimem Hladíkem.

Mezi jeho nejznámější písničky patří Krásný je vzduch, kterou složil jako hymnu I. Hanáckého Folk & Country Festivalu v Náměšti na Hané (10.–12. srpna 1973). Přestože bylo prodáno přes 20 000 vstupenek, byl festival tři týdny před konáním v rámci postupující normalizace zakázán a asi 5000 dorazivších diváků bylo rozháněno SNB. Na památku této události Hutka tuto písničku uvádí pod názvem Náměšť.

Známá je i píseň o "udavači z Těšína", která doslova rozdělila národ. V ní vykresluje Jaromíra Nohavicu jako donašeče komunistické StB."V roce 1991 jsem se dozvěděl, že donášel komunistické státní bezpečnosti, a přestal jsem vyhledávat jeho společnost," uvedl písničkář . Nohavica, evidovaný od roku 1986 v seznamech StB pod krycím jménem Mirek, měl udat publicistu Vladimíra Hanzela a svou přítelkyni Jarmilu Polákovou, kteří mu v únoru 1989 přinesli k podpisu petici za propuštění Václava Havla. Donášet měl i na Karla Kryla.

Na zámku Konopiště vystoupí Hutka 7. května od 18. hodin v Muzeu sv. Jiří.

"Jaroslav Hutka mě v březnu oslovil s nabídkou koncertu. Už u nás před několika lety vystupoval a byl publikem velice dobře přijat. Pan Hutka psal, že letos rozšířil repertoár o nové písně, psané v Indii, jižní Francii, na Domažlicku, i v kavárně Slavia v Praze, ale že samozřejmě nezapomněl ani ty staré ze slavných i neslavných dob minula a moravské lidové balady, které před půl stoletím objevil ve sbírce Františka Sušila," uvedla ke koncertu Jana Sedláčková, kastelánka SZ Konopiště.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.