Od roku 1989 se pravidelně pořádají Svatováclavské slavnosti, kdy na svůj svátek sjíždí z Velkého Blaníku na bílém koni sv. Václav s doprovodem svých vojáků na louňovické náměstí, kde se konají oslavy.

„Svatováclavské poutě v Louňovicích pod Blaníkem jsme uspořádali ještě dříve, než byla obnovena svatováclavská pouť do Staré Boleslavi,” připomíná místní farář P. František Říha.

„Již v roce 1990 farníci poprvé vystoupili na Velký Blaník, aby tam u kamenného oltáře pod širým nebem, v bezprostřední blízkosti dřevěné rozhledny, slavili mši svatou. Pár let na to navázal na poutní bohoslužbu také doprovodný program v Louňovicích. Letos bude obohacen o besedu s kardinálem Dukou. To, jak se celá akce vydaří, záleží také na počasí,” dodal farář.

P. Říha je optimista: „Od roku 1990 jsme na Blaník chodili pravidelně každou sobotu před svátkem sv. Václava a nikdy jsme nezmokli.“

V předvečer svátku sv. Václava bude 20. září pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka sloužit od 14.00 hodin mši svatou na vrcholu hory Blaník. Tato bohoslužba každoročně zahajuje svatováclavské slavnosti v Louňovicích.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.