Zámek Konopiště se stal nejvýznamnějším  místem, které věnuje pozornost atentátu na arcivévodu (sté výročí sarajevského atentátu), jako hlavní a poslední sídlo následníka trůnu a jeho ženy Žofie Chotkové, vévodkyně z Hohenbergu.

Na Konopišti je nainstalována výstava Spojeni v životě i ve smrti. „Státní zámek Konopiště je v letošní sezoně pro Národní památkový ústav jedním z hlavních objektů právě díky svému spojení s Františkem Ferdinandem d‘Este. Není ale jediným, který má přímé vazby na císařskou rodinu, mezi dalšími je to zámek Zákupy a Velké Březno. Konopiště má však ve svých sbírkách předměty připomínající nejen soukromý život rodiny, ale právě i sarajevský atentát,“ uvádí Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Exponáty vypovídající o událostech z 28. června 1914 a třetí prohlídkový okruh zámku, zahrnující osobní apartmány, jsou  otevřeny do 31. října. Doplní je přednáška  „Zapomenutý hrabě Chotek“, která se koná 28.8. v 18.hodin. Přednáší Ing. Miloš Musil, kastelán na SZ Velké Březno.

Hradozámecká noc

Hradozámecká noc se stala tradiční akcí NPÙ. Každoročně se zapojuje mnoho hradů a zámků, které nabízejí turistům možnost zažít noční atmosféru.

 "Hradozámecká noc je pro nás vrcholná akce hlavní sezóny a směřujeme k ní své úsilí a nápady. Bude se jednat o rozloučení s prázdninami a hlavní sezónou ve velkém stylu. Pro návštěvníky je připravena bohatá nabídka prohlídkových tras, na nádvoří se mohou návštěvníci těšit na doplňkové programy, noční osvícení, hudbu, divadlo" uvedla  Mgr. Jana Sedláčková, kastelánka SZ Konopiště.

"Letos máme čtyři různorodá témata – klasickou večerní prohlídku s výběrem nejzajímavějších expozic. Poté rozvernou prohlídku tajných zákoutí zámku s komtesou Janesou a její družinou. Pro děti, ale nejen pro ně, jsou připravena zámecká sklepení s pohádkovými bytostmi a veselou střelnicí. Milovníci flory a sochařských děl si přijdou na své během komentované prohlídky parku, Růžové zahrady a skleníků, včetně zrekonstruovaného korkového pavilonu." dodala Mgr. Sedláčková.

Výročí atentátu si připomínají i další objekty, jejichž historie je spjata s následníkem trůnu. Zámek Zákupy, na kterém  se v červenci 1900 konala svatba následníka trůnu s Žofií Chotkovou, zpřístupnil  prostory připomínající členy habsburského rodu, kteří zde pobývali – posledního korunovaného českého krále Ferdinanda Dobrotivého, císaře Františka Josefa I. a korunního prince Rudolfa.  Doplní je výstava jiřin, nejoblíbenějších květin císaře Ferdinanda Dobrotivého (13.–15. září).

Zámek ve Velkém Březně se věnuje Žofii Chotkové, která zde vyrůstala. Dvě výstavy: Žofie Chotková a Velké Březno –je zaměřená na její život a Velké Březno ve Velké válce, 1914–1918, je věnovaná životu hraběcí rodiny Chotků za války a padlých vojáků .

 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.