Do dnešní doby se zámek zachoval v podobě, jakou dostal při poslední přestavbě za arcivévody Františka Ferdinanda d´Este. Také vnitřní vybavení zůstalo v co největší míře stejné, jako za doby, kdy zámek obýval arcivévoda s rodinou.

Z bohatých zámeckých sbírek Konopiště, pocházejících z majetku rodu Este, je proslulá zejména kolekce historických zbraní chladné, palné, tak i zbroje povětšinou italské a německé provenience z 15. - 19. století a rovněž rozsáhlá sbírka mysliveckých trofejí, kterých je vystaveno přes 800 kusů.

„Večerní prohlídka je zcela jiná než prohlídka každodenní. Průvodce má na sobě dobové oblečení, trasa je zcela změněná. Je to takové to nejlepší ze zámku s nahlédnutím do soukromého apartmánu s povídáním o životě arcivévodské rodiny na Konopišti a především o zájmech, vášních a zálibách Františka Ferdinanda. Prohlídka trvá min 80 minut s malým překvapením na závěr,” uvedla Jana Sedláčková ze zámku Konopiště. „První večerní prohlídky se uskuteční 25. června a pak každou další druhou středu do 17.září,” dodala.

Večerní prohlídka zámku Konopiště s průvodcem v historickém kostýmu se koná 25. 6. od 20 hodin, dále 9. 7. a 23. 7., 6. 8. a 20. 8., začátek od 21 hodin.

Letošní výroční slavnost Božího těla, kterou bude celebrovat opat Strahovského kláštera Mons. M. J. Pojezdný, se koná po 100 letech od poslední slavnosti Božího těla na Konopišti, které se arcivévoda František Ferdinand d´Este s rodinou zúčastnil. Dne 22. 6. od 15. hodin. Stoleté výročí Sarajevského atentátu si připomeneme také zádušní mší 28. června v 18 hodin.

Přednáška Martina Ježka a Pavla Trojana na Konopišti s názvem Tak nám zabili Ferdinanda podle stejnojmenné knihy autorů se koná 26. června od 18 hodin.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.