O zakoupení meteostanice uvažoval autor těchto řádků již delší dobu - zhruba dva roky. Důvodů bylo několik. Profesionální meteostanice (např. ČHMÚ) jsou vzdáleny od České Sibiře několik desítek kilometrů. Počasí v této lokalitě je velmi rozdílné. Vždy při debatách se sousedy jsme přemýšleli, jak bylo vloni touto dobou. Díky meteostanici si může každý zjistit data zpětně.

V okolí existuje pár meteostanic, ale převážně měří pouze teplotu a i to nepravidelně. Můj první požadavek byl ten, aby meteostanice měřila tyto základní veličiny: teplotu, vítr, srážky, vlhkost, tlak.

V České republice je několik desítek amatérských meteorologů, kteří provozují meteostanici. Stanici s výstupem na web lze koupit již asi za 3000 Kč, ale tyto stanice nejsou podle zkušeností některých provozovatelů spolehlivé. Například v zimě zamrzá anemometr (větroměr) a naopak v létě při přímém slunečním svitu jsou teploty na stanici velmi zkreslené. Rozhodl jsem se tedy víc naspořit a koupit kvalitnější stanici. Stanice stála několik desítek tisíc. Za kvalitu se prostě platí. Stanici provozuji od konce června loňského roku a jsem s ní spokojen.

Data ze stanice jsou na webové stránky posílány každých pět minut. Na stránkách naleznete také předpověď pro Ješetice a okolí. Stránka zobrazuje rovněž radarová data.

Aktuální data naleznete na http://pocasijesetice.cz

Počasí v lednu

Meteostanice Ješetice v lednu zaznamenala 30 chladných dní. V nich teplota klesla na méně než 10 °C. Mrazivých dnů, kdy bylo méně než 0 °C, bylo celkem 16.

Naměřená minimální teplota činila -18,3 °C a byla naměřena 25. ledna v 23:32 hodin. Naopak nejvyšší zaznamenaná teplota byla 11,1 °C a byla naměřena 30. ledna v 16:21 hodin.

V lednu spadlo 81,8 mm srážek. Z toho nejvíce 4. ledna (14,2 mm). Dohromady bylo v lednu zaznamenáno 21 deštivých dnů.

Nejvyšší náraz větru byl 12,5 m/s - 30. ledna.

Nejvyšší sněhová pokrývka v lednu byla 22 cm.

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.