Hluboké tehdy byly hvozdy kolem Sázavy, nad jejím soutokem s Mnichovkou se tyčil hrad založený zřejmě panem Oldřichem ze Zlenic. Hradů, hrádků a tvrzí bylo v okolí více.

Kdo zavraždil hradního pána v zamčeném pokoji?

V románu Radovana Šimáčka Zločin na Zlenicích hradě L. P. 1318, který začal na pokračování vycházet v roce 1941 v Lidových novinách, se zmiňují majitelé některých z nich. Ctibor z Kožlí, Ondřej z Hrádku, Zdislav z Mrače, Beneš z Konopiště, Zdeslav ze Šternberka.

Sešli se, aby uzavřeli mír, navzájem si zboží neplenili, ohnivého kohouta po dvorech nehnali. V noci došlo po předchozí hádce u večeře k nečekanému úmrtí domácího pána, Oldřicha ze Zlenic. Detektivka začíná, Šimáček brilantně rozehrál pomocí na scénu přivolaného Petra Ptáčka detektivní záhadu zamčeného pokoje.

Smrt byla vraždou a až boží soud a černý kocour dokázali záhadu rozlousknout. Detektivka hodná Agaty Christie byla úspěšně převedena do televizního zpracování.

Christie napsala kriminální román ze starého Egypta Nakonec přichází smrt také s fiktivní zápletkou až tři roky po Šimáčkovi. Přitom autorovi stačilo jen pár kamenů a děj se rozjel ve velké drama.

Hlásku padnout nenecháme

Zřícenině se říká Hláska, v posledních letech se o ni stará dobrovolné sdružení, které se pokouší ji aspoň částečně zachránit. Proběhl i archeoprůzkum, proběhl i zločin, dobrovolníky někdo před pár lety vykradl.

Od plovárny vás převeze přes Sázavu přívoz k restauraci Kormorán, dobře tu vaří a i občerstvení pitné vás potěší. Samozřejmě pokud jste se dříve nenadebužírovali třeba utopenci nebo klobajdou na Baštírně. Stavují se tu převážně vodáci, o sezóně je tu plno.

Zlenické panství obhospodařoval od 14. století rod pánů z Dubé, Ondřej starší z Dubé byl přítelem Karla IV., na Zlenicích sepsal Výklad na právo zemské české. Věnoval je Karlovu synovi Václavovi IV. Zemřel v roce 1413. Bezdětná vdova zboží prodala. Hláska se uvádí od roku 1466 jako rozvalená, vzala za své v poděbradských válkách, podobně jako nedaleký Zbořený Kostelec.

Kdyby byla Hláska nezakryta porostem, možná by ve vás zřícenina vyvolala pocit déjà vu.

Jsme v kraji Josefa Lady a ruina se stala předlohou pro hrad tyčící se za všemi bubáky a strašidly, zrovna jako kostelíček na protějším břehu. Naučná stezka po Ladových stopách začíná v Hrusicích.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.