Stoupali jsme zvolna do svahu a cestou jsme se mohli dozvědět informace o prvním středověkém řemesle: nejdříve jsme se totiž setkali s kovářem.

Procházeli jsme postupně podhradím a sledovali jsme výklad, jak se šila a jaký úkol měla prošívanice – spodní vrstva oděvu pod těžkou zbrojí sestávající se z několika vrstev plátna nebo vycpávanice, jejímž úkolem bylo tlumit rány - oděv sestávající se ze dvou vrstev látky byl vycpán vhodným materiálem jakým byla například vlna. Váha takového obleku byla kolem 10 kg.

Poté jsme přihlíželi, jak se vyrábí tvaroh, mohli jsme si vyzkoušet mletí obilí, či výrobu kožených ozdob, sledovali jsme, jak se pletou sandály, se zaujetím jsme sledovali práci tesaře.

Zajímavý byl i výklad k čemu sloužily nejrůznější druhy koření,  třeba šafrán či  fenykl, které jsme mohli vidět u kořenářky. Viděli jsme, z čeho se připravují barviva k barvení příze, a mohli jsme si vyzkoušet, jak se tkalo na destičkovém stávku, který byl tvořen destičkami (karetkami) s otvory v rozích. Do těchto otvorů byly navlečeny osnovní nitě a otáčením destiček vznikaly nejrůznější geometrické vzory.

Pod dřevěným schodištěm vedoucím do hradu jsme se zastavili, ochutnávce pečených placiček s povidly prostě nebylo možné odolat.

Obcházeli jsme hrad a cestou jsme se setkali s lékařem, který nám předváděl a vysvětloval, jak se používaly středověké ranhojičské nástroje. Pak jsme viděli odlévání bronzu a zajímavé bylo i setkání s lučištníkem. Ten vysvětloval, k čemu se používaly šípy s různými typy hrotů, a viděli jsme i zápalný šíp se speciálním hrotem. Střelbu z luku jsme si mohli sami také vyzkoušet.

Kdo měl dostatek trpělivosti, vyrobil si vlastní svíčku ze včelího vosku. Pro malé rytíře a bojovníky byl vymezen prostor, kde si mohli  vyzkoušet boj s atrapami zbraní.

Vrátili jsme se pod schodiště vedoucí do hradu a měli jsme možnost se přidat ke skupince, která odcházela na prohlídku hradu. Sympatická průvodkyně nám popisovala, co se nacházelo na jednotlivých místech hradu a jak ta která místa plnila obrannou funkci. Při prohlídce hradu jsme mohli vidět i řemeslníky – zedníky, kteří opravovali kamennou stěnu.

Po návratu do podhradí jsme si vychutnali vystoupení hudebníků.

Strávit den s na hradě ve společnosti středověkých řemeslníků bylo příjemné a poučné.

Další fotografie a video

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.