Měli jsme to štěstí a jako málokdo si prošli i výrobní provozy. A mohli, nahlédnou tzv. pod pokličku výroby tohoto světoznámého skla, dnes prodávaného pod značkou SIMAX. Výroba borosilikátového skla je náročná a skláře stojí značné úsilí.

Ohromné tavící pece se sklem vypouští sklo do linky na výrobu různých tvarů. Velké horko je všudypřítomné a my laici s obdivem poté sledujeme, jak ohromnou nádobu vyfukuje zručný sklář kousek od automatické linky. Zde se ručně vyrábí speciální nádoby.

Postupujeme dále - pro mě je největším překvapením výroba různých konviček a skleniček. Nejdříve vznikne základ tvaru a pak se přidělávají uši a ručně nalévátko konvičky. Ohromný plamen rozehřeje trubičku a zručná sklářka vytvaruje nalévátko na čaj či kávu.

Jaké mají tyto výrobky vlastnosti, se dovídáme později v prodejně, kde si můžeme zakoupit vše, co jsme viděli ve výrobě. Dozvídáme se, že každý den se provádí zkoušky a to například na ochlazení z 230 °C na 20 °C - výrobek ze SIMAXU musí vydržet. Další testy se týkají kupř. chemické odolnost.

Sklenice, konvičky a další věci denní potřeby to jistě každý zná ze svého běžného života, ale jsou místa, kde bychom výrobek ze Sázavy nečekali. A to je budova Nové scény Národního divadla a dvě stanice metra linky B. Speciálně bylo vyrobeno 5500 ručně foukaných tvarovek o rozměru 80 x 60 x 30 cm a ty pak odhlučnily divadelní budovu. Kde se setkáme se sklem v metru B, to již nechám na vás - není to nic složitého.

Samozřejmě je o mnoho víc míst, kde je borosilikátové sklo možné najít - zdravotnictví, chemický průmysl a další odvětví potřebují jedinečné vlastnosti zmíněného skla. V neposlední řadě je uvidí návštěvníci EXPO 2015 v italském Miláně (do 31. srpna). Zde se představuje poslední řada Laboratory Lights, což jsou umělecká svítidla. 

Do skláren se exkurze pro veřejnost nepořádají. Sklo si zde můžete zakoupit v prodejně - a pokud chce také poznat výrobu skla, nic nebrání navštívit kousek o skláren Centrum sklářského umění v Sázavě, které bylo loni  v červnu otevřeno pro veřejnost.

Další fotografie

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.