Vánoční stromky, adventní věnce, svíčky, ozdoby a dekorace – to jsou věci, bez kterých si většina českých domácností Vánoce neumí představit a utrácí za ně tisíce. Podle průzkumu agentury STEM/MARK se víc než 80 procent Čechů neobejde bez stromku. Přes 60 procent Čechů preferuje ten živý a téměř 82 procent lidí zdobení vánočního stromku baví.

Kromě vánočního stromku má 80 procent Čechů doma i adventní věnec, 72 procent dává svícen na stůl a 61 procent lidí má vánoční hvězdu. Jen 16 procent Čechů každý rok mění vánoční výzdobu podle aktuálních trendů.

Inspiraci mohou lidé načerpat na třídenní prodejní výstavě Flora Pragensis. K vidění bude nejen originální výzdoba, ale návštěvníci se dozvědí, jaké budou trendy letošních vánočních svátků.

„Letošní Vánoce nemají určenou barvu, ale trendy se ubírají k návratu k přírodě. Populární jsou dřevěné ozdoby, větvičky s lišejníkem, suché plody, konopné a jutové provázky a stuhy. Pro návštěvníky budou ale připraveny různé varianty věnců – barvy i třpyt, který k Vánocům také patří. Návštěvníci si budou moci zakoupit například adventní věnce v cenovém rozmezí od 285 do 310 korun, sadu čtyř adventních svíček za 45 a 50 korun nebo vánoční svícny a domovní znamení za zhruba 190 korun,“ prozradil Jan Stibor, hlavní florista Střední odborné školy Jarov. 

Flora Pragensis je jedinou floristickou soutěží vazby a aranžování s vánoční tematikou v Česku. Prodejní výstava s podtitulem Vánoce ve všech podobách i dobách se koná letos už pošesté. Samotné výstavě bude předcházet soutěž studentů zahradnických oborů. 

„Zúčastní se 26 soutěžících ze 13 zahradnicky zaměřených škol z celého Česka. Vlastní soutěž probíhá ve čtvrtek 7. prosince od 9 do 16 hodin. Soutěžící budou mít tři úkoly - výrobu a ozdobení adventního věnce, přípravu svícnu na štědrovečerní stůl a ozdobení vánočního stromku. V dalších dnech bude následovat prodejní výstava nesoutěžních výrobků. Soutěž je samozřejmě přístupná veřejnosti a vstupné na soutěž i následnou výstavu je zdarma,“ popsal Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ). 

Prodejní výstava se bude konat ve společenském sále Střední odborné školy Jarov v pátek 8. prosince od 9 do 16 hodin a v sobotu 9. prosince od 9 do 13 hodin. „V sobotu bude zároveň probíhat den otevřených dveří. Návštěvníci tak mohou spojit příjemné s užitečným – nakoupit si vánoční výzdobu a prohlédnout si prostory školy,“ doplnil Miloslav Janeček. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.