Ještě letos vyroste modulová školka při mateřské škole Čínská, lesní třída ve Sbíhavé, tři třídy u školy Emy Destinnové (Českomalínská) a jedna při škole Na Dlouhém lánu. První děti budou na nová místa přijímány ještě letos.

Šestka: Žádaná lokalita s nejvyšší porodností  

„Výstavbou nových bytů také pro mladé rodiny na Červeném vrchu, v Podbabě a půdních bytů v Bubenči narostl i počet dětí. Praha 6 eviduje v posledních letech nejvyšší porodnost v metropoli. Na tisíc obyvatel se v roce 2009 v Praze 6 narodilo 106 dětí, zatímco v celé Praze je to 86 dětí. To je realita, na kterou ale díky naší dlouhodobé strategii a sledováním demografických ukazatelů dokážeme teď rychle reagovat a občanům nová místa pro děti nabídnout,“ řekla Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6.    

„Postavíme modulovou školku v zahradě mateřské školy Čínská s kapacitou pro 56 dětí, vyroste lesní třída při mateřské škole Sbíhavá s kapacitou pro 15 dětí, zřídíme jednu třídu mateřské školy při základní škole Na Dlouhém lánu s kapacitou pro 21 dětí a tři třídy při základní škole Emy Destinnové s kapacitou pro 55 dětí,“ uvedl Ondřej Balatka, radní Prahy 6 pro školství.  

Celkem tedy budou ve školkách nová místa pro 147 dětí, z toho nejvíc v oblasti Dejvic a Bubenče, kde je to pro 111 dětí.  

Jedno z největších navýšení míst v metropoli  

Městská část Praha 6 je zřizovatelem 31 mateřských škol, po roce 1989 nezbourala žádnou školku, jak tomu bylo jinde. Od roku 2001 zde navyšovali počet míst ve školkách a za posledních 13 let navýšili kapacitu školek o více než 50 procent na současných 2891 míst, což je jedno z největších navýšení v Praze. Teď s novými projekty přibydou stovky dalších míst pro děti a radnice už uvažuje o dalších lokalitách.

Mateřská škola v Pelléově vile ale mezi nimi není. „Podle zpracované studie je vila z hlediska památkové ochrany, požární bezpečnosti a dalších náročných požadavků na zřízení mateřské školy zcela nevhodná. Není zde například únikové požární schodiště z druhého patra, chybí nehořlavé stropní konstrukce, třetí patro a suterén jsou pro školku prostě nepoužitelné,“ vysvětlila Kousalíková.  

Odhadované náklady by vzhledem k památkově chráněnému objektu byly podstatně vyšší než postavení nové školky. Dvě nové třídy a 56 míst ale mohou vzniknout s rozšířením ZŠ a MŠ Bílá v areálu „Kocínka“, dalších 75 míst v oblasti Dejvic je možné realizovat výstavbou mateřské školy Mydlářka.  

„Dlouhodobou ambicí Prahy 6 je přijímat do mateřských škol děti, které dovrší k 31. srpnu v roce nástupu do školky věku 3 let a mají dlouhodobě trvalý pobyt na území městské části Praha 6. V tuto chvíli je pro školní rok 2014/2015 přijato 820 dětí a předpokládáme, že na začátku školního roku bude přijato 950 dětí. Dodatečné zápisy na obsazení nových míst ve školkách proběhnou v letních měsících,“ dodal Balatka.  

Podrobné informace jsou na www.jakdoskolky.cz a na www.praha6.cz

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.