Luminárium je něco jako velký pestrobarevný nafukovací hrad nebo členité cirkusové šapitó, které ovšem neskrývá jednu velkou manéž, ale spoustu menších prostor, tunelů a zákoutí. Návštěvníci mohou vstupovat dovnitř jen, pokud si zují boty.  

Hra barev, světel a stínů je závislá na intenzitě slunečního záření, díky kterému se tak každá návštěva stává originálním zážitkem. Jedinečnost Luminaria spočívá v jeho efektivní atmosféře a nenapodobitelnému vizuálnímu zážitku, který působí na lidské smysly, probouzí emoce a navozuje pocit uvolnění. Podle názoru návštěvníků působí Luminarium blahodárně a je zdrojem pozitivní energie.

„Tato architektura je navržena s cílem umocnit pocit zázraku,” říká Alan Parkinson, který se výstavbou luminárií zabývá od roku 1985. „Inspiraci jsem hledal v architektuře katedrál a mešit, čerpal jsem z přírodních tvarů a geometrických těles. Využívám běžné techniky z navrhování plechových konstrukcí spolu s citem pro to, jak se pružné materiály při napnutí zdeformují,” vysvětlil architekt.

Luminarium je výhradním autorským dílem anglické společnosti Architecs of Air, kterou v roce 1981 založil Alan Parkinson.

Patnáctiletý vývoj vzduchových staveb přinesl postupné zdokonalování jejich technických prvků a vedl k vytvoření specifického architektonického slovníku luminárií. Ta sestávají z tunelů, zámotků a rohových kopulí. Musí být ukotvena proti větru, musí v nich být neprůchozí místa k usednutí, musí však být především konstruována tak, aby v nich mohl návštěvník podnikat průzkumnou cestu. A to i na invalidním vozíku.

Typ Amococo, které se v Praze představí poprvé, je nejčlenitější stavbou tohoto druhu. Inspirací k vytvoření této specifické vzduchové stavbě posloužila nejen architektura katedrál a mešit, ale také přírodní tvary a geometrické tělesa.

Luminarium bude otevřené každý den od 10 do 20 hodin ve dnech 10. - 25. května přímo před obchodním centrem Arkády v Praze na Pankráci.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.