Vznik a vývoj zápalek je připisován chemikovi Johnu Walkerovi v Anglii, který při svých pokusech se směsí potaše a antimonu setřel z dřívka směs tak, že ji zapálil. Samuel Jones z nich připravil do jednoho roku použitelné zápalky. Pro svou směs a vůni dostaly přiléhající název Lucifers, obsahovaly směs chlorečnanu draselného, sirníku antimonového, gumy a škrobu, což způsobovalo, že třaskaly a zapáchaly.

Dalšího vývoje se dočkaly v roce 1830, kdy francouzský chemik Charles Sauria změnil chemické složení zápalek, použil bílý fosfor. Ačkoliv tak odstranil pekelnou vůni zápalek, pomohl tím do pekel mnoha lidem, neboť fosfor je jedovatý, čehož využila řada lidí k dobrovolnému odchodu ze světa. Dalším krokem byla výroba bezpečnostních zápalek v roce 1855 Švédem Johanem Lundströmem, a to rozdělením směsi na dřívko a krabičku (rozhoří se škrtnutím o zvláštní povrch - jedna chemikálie potřebná ke vznícení je obsažena v hlavičce zápalky, druhá ve škrtátku).

V této době se však již prováděly pokusy vedoucí ke vzniku žárovky. Jako vynálezce je uváděn Heinrich Goegel, avšak technologicky její výrobu zvládl až Thomas Alva Edison v roce 1879. První byla rozsvícena dne 21. 10. 1879.

První elektrické světlo u nás měl Robertův cukrovar v Židlochovicích v roce 1880 a o rok později Daňkova strojírna v Praze. První divadlo s vlastním elektrickým osvětlením bylo nainstalováno v Brně (Mahenovo divadlo) koncem roku 1882 a následně bylo elektrické osvětlení v Národním divadle zadáno v roce 1883. V Čechách se však upřednostňovalo obloukové osvětlení Františka Křižíka.

Průřez vývojem technologií osvětlení až do dnešního dne mohou lidé vidět v NC Arkády, včetně různých vyrobených kuriozit. Na výstavě je možné vidět mnoho krabiček zápalek od těch nejmenších o velikosti kostky cukru až po krbové velké jako kniha. Dále je zde k vidění jedna z prvních žárovek vyráběných v Evropě zn. Siemens und Halske z roku 1897, zdravotní svítidlo modré zn. Philips na léčbu zubů a zánětů středního ucha, veliká žárovka 1000 W pro osvětlení jeviště v divadle i rtuťová výbojka zn. Omnilux svítící černě pro odhalování padělků bankovek a dokladů a mnoho dalších exponátů. Mezi sběratele těchto věcí patří Jiří Kejzner a Jaroslav Štěpánek, kteří některé exponáty na výstavu zapůjčili.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.