Problémy s psími hovínky má prakticky každá evropská metropole, Prahu nevyjímaje. Jen v Praze 4 je registrováno na 9 tisíc psů, po kterých městská část odklidí 60 tun exkrementů ročně.

Nápad z Vídně

Radnice proto natiskla tisíc plastových psů, kteří jsou od včerejška rozmístěni po všech zelených plochách na území Prahy 4. „S nápadem jsme se inspirovali ve Vídni, kde se kampaň uskutečnila a byla úspěšná. Probíhala ale trochu jinou formou, na cedulích se občanů ptali, zda je jim jedno, že platí takové pokuty. My chceme jít nenásilnou, milou formou. Kampaň není určena pro všechny pejskaře, jen pro ty, kteří po psovi neuklidí. Ty by měla přivést k zamyšlení,“ představil projekt starosta Prahy 4 Pavel Horálek (ODS).

Plán radnice je takový, že by plastoví pejsci měli na svém místě zůstat až do prvního sněhu. Poté budou uklizeni a celá kampaň se vyhodnotí. „Na jaře bychom chtěli případně pokračovat,“ dodal Horálek s tím, že se pejskové, kteří padnou za oběť vandalům nebo nenechavcům, budou pravidelně doplňovat.

Celá kampaň stála 100 tisíc korun. Praha 4 se také snaží pejskařům vycházet vstříc například vymezením čtrnácti ploch, kde mohou zvířata volně pobíhat, nebo zvyšováním počtu košů určených pro psí výkaly.

Letáček má přednost

Podobnou kampaň rozjela na jaře také radnice Prahy 11. Na neukázněné páníčky apeluje například  rozdáváním letáků nebo upozorněními na lavičkách. Kromě toho pejskařům přispívá na výcvik psů a v rámci oslav Prahy 11 připravuje například psí den.

„Myslím, že pro lidi je lepší, když jim strážník městské policie dá letáček než pokutu. Naše kampaň ale právě psím dnem končí. Máme za to, že byla úspěšná. Psích hovínek je v našich ulicích určitě méně. Na tom ale mají zásluhu také dvě naše vozítka, která výkaly vysávají, “ řekla Právu tisková mluvčí Prahy 11 Andrea Wolfová. Dodala, že po konci kampaně už budou strážníci opět místo letáků rozdávat i pokuty.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.