„Mezi šlechtické kratochvíle patřil lov a hon, cestování, hudba a tanec sběratelství, zájem o architekturu, vědy a umění, sport, móda, ale i kratochvíle méně ušlechtilé,“ říká generální ředitelka Národního památkového ústavu Ing. arch. Naděžda Goryczková.

Oživlé památky 2011 představují návštěvníkům památky ve správě NPÚ jako místa, kde se něco děje. Jsou otevřeny již tento víkend, ale také o státních svátcích 5. a 6. 7. 2011.

Mezi tipy na kulturní akce patří: Mníšek pod Brdy 5. 7. od 11 hodin s programem Co bavilo šlechtice ve středověku nejvíce – šerm a bitvy! Představí se dvanáct skupin historického šermu. Také na zámku Telč ve dnech 5. a 6. 7. nahlédnete do historického šermu. Na hradě Šternberk 9. a 10. 7. od 10 hodin uvidíte šermíře, řemeslníky, trhovce, kejklíře, hudebníky a tanečnice v rámci akce Historický víkend na hradě Šternberk.

Zámek Vranov připravil výstavu Dámský salon na šlechtických sídlech 18. až 20. století. Zámek Jaroměřice nad Rokytnou uvede výstavu Výchova šlechticů na Moravě – výchova a možnosti kariéry šlechticů. Na hradě Buchlov uvidíte výstavu o magii, okultismu a zednářství, od 1. do 8. 7. výstavu herbářů z hradní knihovny. Zámek Hluboká pořádá 14. 7. přednášku Schwarzenbergové v průběhu staletí v českých zemích.

Noční prohlídky nabízí zámek Lysice - 2. 7. s názvem Rozmarné zámecké léto, podobně i hrad Lipnice nad Sázavou 8. a 9. 7. za doprovodu skupiny SHS Sígři a zámek Rájec nad Svitavou 9. a 10. 7. s názvem Oživlé obrazy s hudbou a šermem. Zámek Duchcov připravil 10. 7. od 20 do 24 hodin Letní zámecké hrátky s Giacomo Casanovou.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.