Výstava Podoby a příběhy - Portréty renesanční šlechty nabízí návštěvníkům až do 4. března rozsáhlou kolekci renesančních portrétů a osobních předmětů nejvyšší české a moravské šlechty.

Výstava představuje vzácné portréty pánů z Hradce, Rožmberků, Smiřických, Šliků, Lobkowiczů, Žerotínů, Dietrichsteinů i několika rodů, které přenesly své starobylé portrétní galerie z ciziny do naší země v pozdějších staletích.

Nebude chybět ani nejstarší portrét legendární Perchty z Rožmberka, vytvořený na přání vzdálených potomků jejího rodu, portrét mladého Petra Voka z Rožmberka či portrét Jáchyma Ondřeje Šlika, popraveného roku 1621 na Staroměstském náměstí.

Součástí výstavy jsou také unikátně dochované renesanční textilie a příklady šperků. Například unikátní národní kulturní památka – stříbrná šlikovská mincovní kazeta s vzácnými šlikovskými ražbami mincí z Jáchymova, renesanční náhrdelník ze Svatovítského pokladu či exempláře vonného šperku – pomandru – luxusního doplňku oděvů dam doby renesance. 

Na probíhající výstavě Podoby a příběhy ve Šternberském paláci v Praze, kterou Národní památkový ústav pořádá ve spolupráci s Národní galerií, budou k vidění originály dopisů legendární Perchty z Rožmberka pouhý měsíc, a to od čtvrtka 25. ledna od 10:30 hodin do konce února. Poté je nahradí faksimile a vzácné originály se opět vrátí do Státního oblastního archivu v Třeboni, který je za účelem výstavy mimo území Jihočeského kraje zapůjčil vůbec poprvé.

„Ano, na výstavu zapůjčíme dva originály dopisů Perchty z Rožmberka, oba pochází z roku 1450. Přepisy těchto dopisů budou k dispozici na výstavě, jinak si texty všech dopisů, které jsou v péči Státního oblastního archivu v Třeboni, můžete přečíst v publikaci historičky Anny Skýbové Listy bílé paní rožmberské, která vyšla už v 80. letech,” uvedla PaedDr. Laděna Plucarová, ředitelka archivního odboru ČR - Státní oblastní archiv v Třeboni.

Výstavu doprovodí také cyklus přednášek a komentované prohlídky pro veřejnost. Prohlídky s lektorským výkladem rozšíří návštěvníkům pohled na portrétní renesanční umění ze sbírek českých a moravských hradů a zámků. Prohlídky jsou zdarma pro návštěvníky výstavy.

V rámci výstavy je připravena nabídka edukačních aktivit. Tvořivé dílny jsou připraveny pro pedagogy, seniory a rodiny s dětmi. Mateřským, základním a středním školám nabízí komentované prohlídky pro školy, v jejichž průběhu lektor žákům představí portréty nejen jako umělecká díla, která měla svoji funkci, význam a symboliku, ale především jako doklad každodenního života renesanční šlechty.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.