Divadelní improvizace ve spojení s hudební a taneční improvizací je fenoménem, který v posledních letech zaznamenal značný rozkvět a rozšířil se napříč všemi generacemi divadelníků.

„Improvizační divadlo zažívá v posledních letech rozkvět u nás i v zahraničí. Není tedy divu, že si diváci i samotní improvizátoři žádají akce, díky kterým je možné odlišné formy improvizačního divadla zhlédnout na jednom místě,“ říká Pavel Wieser, koordinátor programu festivalu Zpatra.

„Naším dlouhodobým cílem je, aby Praha měla svůj každoroční festival, na který se sjedou improvizátoři z celého světa, aby bavili sebe i diváky, jak je tomu v jiných evropských městech zvykem,“ dodává Pavel Wieser.

První ročník improvizačního festivalu Zpatra si klade za cíl svést dohromady protagonisty a diváky různých forem improvizačního divadla a propagovat tak svébytnost tohoto druhu umění. Festival Zpatra je cílen na širší divadelní veřejnost, které nabídne divácký zážitek formou několika představení, ale i osobní zkušenost s improvizací v podobě workshopů.

Páteční program zahájí kanadský improvizátor Lee White z dua známého pod názvem The Crumbs. V sobotu se představí například vítězové studentské Thálie IMPRA, mezinárodní soubor Blood Love and Rhetoric Improv Comedy nebo němečtí Die Gorillas. Mezi workshopy nejvíce zaujme výroba masek spojená s výukou divadla Commedia dell' Arte pod vedením Janka Poláka z Komediální společnosti Bertram. Mimořádný zážitek ale nabídne také workshop s Lee Whitem a Die Gorillas, vedené v anglickém jazyce.

Improvizační festival Zpatra se uskuteční ve Studiu Alta, U Výstaviště 21, v Praha 7 od pátku 17. do neděle 19. června.

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.