Festival Česká inovace je prostorem, kde se inovátoři setkávají s úspěšnými podnikateli, manažery, kouči i odborníky s cílem podpořit dobré nápady. Cílem Festivalu České inovace i soutěže je pomoci zajímavým nápadům uplatnit se na trhu, vzájemně propojit jejich autory a tím vytvářet inovativní prostředí v Česku.

V soutěži a festivalu třetího ročníku bylo přihlášeno rekordních 127 inovačních projektů z oblastí průmyslu, obchodu, vědy a státní správy. Finalisty v pěti kategoriích vybírala více než stočlenná porota – odborníci z firemní sféry, vládních institucí, aplikovaného výzkumu či akademických a vědeckých institucí.

V soutěži Česká inovace, pořádané stejnojmennou obecně prospěšnou společností, byl projekt Elbee oceněn titulem Inovační hvězda. Speciální vůz, který výrazně usnadňuje cestování lidem se zdravotním postižením, zkonstruovala ve spolupráci s designérem Pavlem Huškem společnost ZLKL, s. r. o. (Závody lehkých konstrukcí Loštice). V těchto dnech se připravuje předání výrobku prvnímu zákazníkovi.

„Pro zdravého člověka je samostatné řízení automobilu naprosto běžná věc. My toto chceme umožnit všem tělesně postiženým lidem, kteří potřebují cestovat nezávisle na další osobě, nebo nemohou řídit auto přestavené na ruční řízení. Proto jsme vyvinuli vozidlo Elbee, do kterého stačí jen najet, nastartovat a jet. Vyhnete se tak komplikovaného přesedání, skládání vozíku do kufru a nutné asistence dalšího člověka,” uvedl k projektu Ing. Ladislav Brázdil ml., projektový manažer a jednatel ZLKL, s. r. o.

„Naší vizí je, aby každý, kdo nemůže či nechce přesedat z vozíku do automobilu, získal možnost sebeobsluhy a tím i svobodu pohybu na delší vzdálenosti. Naším cílem je, aby Elbee mohl řídit každý tělesně postižený, kterému stát vydá řidičské oprávnění. Naší touhou je vytvořit maximálně komfortní a bezpečné vozidlo, přestože se jedná podle oficiální kategorizace o čtyřkolku,” dodal  Ladislav Brázdil.

Vozidlo bude k vidění v prostorách Českého centra Praha ve dnech 15. až 17. května.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.