Nejstarší česká střední průmyslová škola strojnická v Betlémské ulici v Praze 1 opět pořádá celostátní soutěž - již 6. ročník, při níž žáci středních škol předvedou své funkční modely Stirlingových motorů (druh tepelných motorů), na nichž od podzimu pracují.

Sadu jednoduchých polotovarů a součástek mohou podle pravidel velice obohatit svými nápady a výsledkem je pestrá mozaika otáčejících se motorů, které se všechny odvíjí od jedné součásti, kterou mají všichni stejnou: Plechovku od konzervy.

Vítězí ten, jemuž se motorek točí rychleji, kdo realizoval nějaký originální nápad, kdo má hezčí design a kdo dokáže svým motorkem něco pohánět.

První kolo soutěže se koná ve středu 4. dubna v SPŠS Betlémské, začátek je v 10.00 hodin ve školní laboratoři. Po skončení, ve 12.00 hodin, bude ve školní knihovně přednáška na téma Stirlingovy motory, kterou přednese Ing. Jan Novotný ze Strojní fakulty ČVUT a přednáška Řešení praktických problémů Stirlingových motorů od Ing. Jiřího Tomana z SPŠS Betlémské. Soutěž i přednášky jsou volné pro veřejnost.

Druhé a závěrečné kolo soutěže bude uspořádáno ve středu 9. května v 10.00 hodin v Národním technickém muzeu na Letné, v nádherné atmosféře mezi kulisami původních Stirlingových motorů. Soutěž je opět volná pro veřejnost.

Všechny ročníky soutěže jsou zaznamenány na webových stránkách www.betlemska-stirling.blog.cz.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.