„Podlahou jsme se dostali až pod základy celé stavby a objevili snad z pískovce vybudovanou původní kanalizaci,“ řekl v úterý Právu investiční ředitel Národní knihovny Martin Vácha a dodal: „Kromě toho se pod podlahou Zrcadlové kaple našly základy středověkých domů, které byly na místě, jež se staly součástí celého areálu.“

Je možné, že nejde o poslední překvapení důkladně prováděné revitalizace. Částka 203 miliónů první etapy se tak zvýšila o 7, protože se narazilo na věci, o nichž neměl nikdo tušení. Celkový rozpočet necelých 2 miliard pro Klementinum a 900 miliónů pro dostavbu archívu v Hostivaři se však nemění.

„Objevily se také cenné nástěnné malby, naprosto netušené, jejichž restaurace by si však vyžádala dalších 50 až 100 miliónů,“ dodal k rozpočtu Vácha. S ředitelkou Národního památkového ústavu Naďou Goryczkovou se proto domluvil, že se zatím zakonzervují a budou se hledat prostředky.

Kdo je autorem maleb, památkáři zatím nevědí. Prohledávají proto archivy a hledají záznamy o malířích, kteří se na výzdobě Klementina podíleli. V současné době je odkryta pouze část maleb, další je pravděpodobně v části chodby, která bude opravována v následující etapě. Celková délka fresek by tak mohla dosáhnout 30 až 40 metrů.

Malby jsou z doby, kdy se Klementinum stávalo centrem pražských jezuitů. V chodbě přimykající se ke Křížovnické ulici proto před časem vznikla Galerie Klementinum.

Další malby byly objeveny v místnosti, ve které bude v budoucnosti sídlit sekretářka ředitele knihovny. Neznámý malíř vymaloval celý prostor jednoduchým výjevem biblické krajiny s palmami či altánky, odkrýt se podařilo například i detaily ptáka nebo vosy.

Veřejnost se samozřejmě neustále zajímá, jak rozsáhlé budou zásahy do významné kulturní památky. Jediným radikálním zásahem bude nový vchod do Národní knihovny ČR a to v místech, kde dnes stojí malá lípa. Právu to sdělil generální ředitel NK Pavel Hazuka. (cg)

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.