Národní památkový ústav (NPÚ) již provedl šetření vyřazených kamenů a nyní se bude rozhodovat, kolik jich bude umístěno zpět do konstrukce mostu. „Mohu potvrdit, že některé kameny se na Karlův most vrátí, a to ve druhé fázi rekonstrukce, kdy se bude opravovat plášť mostu,“ řekla Právu tisková mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová.

ASORKD ale argumentuje tím, že vyřazené kameny, z nichž některé pocházejí ze středověku a budou na most opět vráceny, by byly umístěny na místa, kam nepatří. „Není možné vracet středověké kameny do míst, která byla nově postavena v 19. století, kdy část mostu spadla při povodních,“ řekl Právu viceprezident ASORKD Martin Kadrman. Zároveň tvrdí, že zpráva komise UNESCO, která zkoumala postup prací při rekonstrukci Karlova mostu, dává za pravdu ASORKD. Asociace soustavně kritizuje způsob rekonstrukce mostu a prohlašuje, že při ní došlo k hrubým chybám.

„Rozhodnutí Výboru pro světové dědictví je především výhrou pro Karlův most. Jediný, kdo zbývá ve stále řídnoucí řadě zastánců provedených prací, je město Praha a firma Mott MacDonald. Současně je to potvrzení správného rozhodnutí, které vydal Plzeňský krajský úřad. Vedení Prahy však řeklo, že za pokutou stojí msta ČSSD. Podle této logiky ovládá ČSSD už i UNESCO,“ dodal Kadrman. 

Mezinárodní rada pro památky a sídla (ICOMOS) je hlavním poradním orgánem UNESCO ve věci památek. Josef Štulc je prezidentem její české sekce a říká, že vyřazené kameny na původní místa vracet nutné nebude, že mohou být použity i jinde na mostě. „To by byl zásah, který by nebyl úměrný vynaloženému úsilí,“ řekl Právu. Zpráva komise UNESCO podle něj bere na vědomí způsob první fáze rekonstrukce mostu, konstatuje nicméně, že chyby se staly a je třeba, aby se neopakovaly.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.