V pražské Galerii Czechdesign se připravuje workshop spolu s autorskou výstavou. Tématem je lomografie čili současný designový a fotografický fenomén, oblíbený nejen řadou umělců, ale i fanoušků a milovníků retra. Jedná se o techniku fotografie, která byla vyvinuta v první polovině 20. století v ruském Petrohradu. Fotoaparáty jsou oblíbené vzhledem k jednoduchosti ovládání a technicky špatným snímkům, které paradoxně jsou velice výtvarně zajímavé.

Lomography Workshop, pořádaný pod záštitou Lomography.sk, je
součástí projektu Kreativní workshopy: Design for all, které pořádá sdružení Czechdesign.

Workshop se uskuteční 21. ledna v Galerii/CZD. Tuto galerii otevřelo před rokem sdružení Czechdesign ve Vojtěšské ulici v Praze 1. Na workshop jsou zváni všichni zájemci, kteří by si rádi vyzkoušeli techniku lomografie v praxi, dozvěděli se něco zajímavého o historii a vzhledu, principu lomografie, nebo si i s chutí zasoutěžili. Závěrem celé akce se uskuteční večírek, kde se objeví také DJ Papi Oil.

Workshop 21. ledna 2012:

Od 11 do 16 hodin bude v prostoru Czechdesign probíhat lomography workshop, kde si návštěvníci/zájemci budou moci vypůjčit fotoapafáty od značky Lomography, vyjít s nimi do víru města a fotografovat. Zároveň bude vyhlášeno téma soutěže o nejlepší snímek.

Fotografie vzniklé na workshopu a přihlášené do soutěže pak vyhodnotí odborná porota. Cenou pro vítěze je fotoaparát od značky Lomography a zveřejnění výherní fotografie na oficiální webové stránce Lomography. Poté si své filmy vyvolat netradičním způsobem a to vše za přítomnosti odborníků. Od 17.30 do 18.30 proběhne přednáška a volná diskuze s odborníky na téma: Historie a design lomografie. Na přednášku jsou zváni všichni, nezávisle na účasti při workshopu.

Po celý den bude program obohacen o projekci dokumentárních a tematických filmů. Od 19 do 22 hodin proběhne v Czechdesignu večírek, kde bude hrát DJ Papi Oil a proběhne slosování o hodnotné ceny značky Lomography. Slavnostně společným přípitkem zakončíme workshop i výstavu Analog in the city.

Výstava Analog in the City

Doprovodnou akcí k lomoworkshopu bude výstava fotografií na téma
urbanismus s názvem Analog in the City pod kurátorským vedením Jany Mattasové. Vernisáž proběhne 9. ledna v 19 hodin a výstava potrvá do 22. ledna.

Vystavují: Lucie Jánová a Karol Koštialová ze SŠ a VOŠ umělecké a reklamní tvorby Michael v Praze, Milan Bureš z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Blanka Kirschner z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, Laura Lahdenperä z University of Lapland z Finska.

Výstava chce ukázat, že lomografie není jen „nadšené střílení snímků od boku a pro zábavu“, které se v dnešní době stalo velkou módou v souvislosti s různými módními retrovlnami. Lomografický snímek může být stejně silným a estetickým zážitkem a má stejně vysokou výtvarnou úroveň, jako fotografie vytvořená tradičním postupem, o čemž se budete moci přesvědčit právě na této výstavě.

Harmonogram workshopu a další informace naleznete na: www.czechdesign.cz

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.