Většina památek ve správě Národního památkového ústavu zahájí hlavní sezonu v sobotu 30. března. I v letošním roce pokračuje projekt s názvem Po stopách šlechtických rodů. Letošní, v pořadí již devátý, ročník se zaměří na rod Gallasů a Clam-Gallasů. Ústředními objekty se tak stanou hrad a zámek Frýdlant, zámek Lemberk a hrad Grabštejn.

Akce, která začne již dopoledne na zámku Lemberk, pokračovat bude na Frýdlantu a stěžejní večerní a noční program proběhne na hradu Grabštejn. V rámci NPÚ se do roku věnovaného rodu Gallasů a Clam-Gallasů zapojí také zámky Krásný Dvůr, Libochovice, Sychrov a Opočno.

V roce 2019 čeká na návštěvníky památek i řada novinek, dalších zajímavých akcí a výstav.

V sobotu 30. března bude pro návštěvníky poprvé otevřena restaurovaná sala terrena na zámku Lysice. Obnovy, jež byla zahájena v loňském roce, se tak dočkala unikátní manýristická malířská výzdoba technikou fresco secco, která zachycuje maríny, mořské živočichy i veduty měst. Námět je odkazem na kavalírskou cestu Čerčinckých z Kácova, tehdejších majitelů zámku a panství a stavitelů zahradního sálu. Restaurována byla i mozaiková dlažba či mramorový krb s terakotovým reliéfem.

Novinky si pro návštěvníky připravil i zámek Zákupy, který letos otevře 
III. prohlídkový okruh s názvem Zámek za prezidenta Masaryka, mapující osudy zámku po zániku habsburské monarchie. Trasa byla zpřístupněna po kompletní opravě k výročí 100 let republiky. Během sezony bude ve vybraných dnech mimořádně zpřístupněno i rozsáhlé zámecké sklepení či historické provozní zázemí zámku včetně kuchyně a prádelny.

Nový prohlídkový okruh během léta otevře také zámek Stekník. Trasa 
představí zámek za doby jeho posledních majitelů, rodiny švýcarského 
konzula Gérolda Déteindre. Návštěvníci si prohlédnou sala terrenu, jídelnu a kuchyni či pánský nebo tzv. rohový pokoj. Součástí okruhu je i 
zrestaurovaný hlavní sál s odkrytou původní pozdně barokní výmalbou. Autor maleb, dvorní malíř Kolowratů Kryštof Seckel, je známý především jako autor architektonických vedut Španělského sálu na Pražském hradě.

Rovněž zámek Jindřichův Hradec představí nový prohlídkový okruh, nazvaný Černínové. Diplomaté, cestovatelé, sběratelé. Povede sály druhého patra renesančního Adamova stavení a návštěvníkům přiblíží rod posledních majitelů zámku – hrabat Černínů. Prohlédnout si zde lze jedinečný diplomatický dar tureckého sultána, obrazy slavných italských malířů, řadu vyznamenání, uniforem a mnoho dalšího.

V rámci oslav 30 let od uplynutí sametové revoluce NPÚ připraví výstavu 
České památky po pádu železné opony o proměnách českého památkového fondu po roce 1989 a výstavu a publikaci s názvem Třicet nejvýznamnějších památkových obnov demokratické společnosti, které připomenou zásadní obnovy památek na našem území za posledních 30 let.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.