Přichystané jsou speciální tematické prohlídky, na kterých bude možné obdivovat sváteční výzdobu historických prostor nebo se dozvědět něco o dávných vánočních tradicích.

V předvánočním čase si i letos návštěvníci mohou prohlédnout slavnostně vyzdobené interiéry a připomenout si tradice více či méně pozapomenuté na Grabštejně. Během adventních prohlídek zavítají nejen do hradních interiérů, budou moci načerpat vánoční atmosféru v kapli svaté Barbory, skvostu renesanční architektury.

Prohlídky vánočně vyzdobených zámeckých interiérů, doplněné o původní historické betlémy a vánoční stromečky s originálními ručně malovanými ozdobami, připravil zámek Sychrov. Pod vánočními stromečky budou k vidění hračky rohanských dětí.

Kouzelné zimní atmosféře v přepychově zařízených zámeckých interiérech můžete podlehnout na zámku ve Slatiňanech; v jídelně bude bohatě prostřený stůl očekávat návštěvu vzácných hostů. Půlhodinová procházka vánočním zámkem vyvrcholí v knihovně, která bude zařízena tak, jak si ji pamatovali poslední majitelé.

Na zámku Kynžvart oslavíte druhý adventní víkend s rakouským kancléřem Klemensem Václavem Metternichem a jeho rodinou. Budete mít jedinečnou možnost nahlédnout do vánočně vyzdobených salónů.

Vánoční atmosféru si návštěvníci budou moci dopřát i na Křivoklátě. Královský advent, kde nebudou chybět tradiční adventní trhy, ani pestrý program na I. nádvoří, doplní Královská audience s koncertem.

Na zámku Jaroměřice nad Rokytnou dále lákají na kejklířská i šermířská vystoupení, zámek Žleby chystá pohádkové divadelní představení, na zámku v Mnichově Hradišti vystaví dřevěný malovaný betlém. Pokud dáváte přednost betlému živému, jistě vás nezklame ten, který chystají v Telči. Komponovaný pořad v podání šedesáti účinkujících v autentických kostýmech za doprovodu živé hudby vychází z biblického příběhu o narození Ježíše a klanění tří králů. 

Na zámek Červené Poříčí či do kladrubského klášterního kostela si budete moci přijít pro betlémské světlo, v kostele Všech svatých v Horšově se na Štědrý den uskuteční mše svatá.

Adventní akce ale nepořádají pouze hrady a zámky, vánoční atmosféra na vás dýchne například ve skanzenu Veselý Kopec nebo na Hamousově statku. Tam budou mít návštěvníci možnost upéct si chleba, podívat se na kování koní nebo potěšit místní zvířata vánoční nadílkou.

Konec roku zpestří silvestrovské a následně novoroční prohlídky. Víkend si můžete zpříjemnit ale nejen během vánočních svátků. I po novém roce se koná řada zajímavých akcí, výstav a koncertů. V průběhu studených únorových dní je možné zahřát se na krojovém plese pořádaném v prostorách jízdárny valtického zámku, na začátku března na stejném místě navnadí na blížící se jaro košt vín. Do začátku nové sezóny pak na konci března uvedou velikonoční slavnosti.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.