Nejbližší akcí je nová prohlídková trasa na zámku Hluboká nazvaná Hostinské pokoje, která se veřejnosti otevírá 18. října.

Vůbec poprvé budou zpřístupněny prostory II. patra, jichž se od 2. poloviny 19. století až do roku 1939 využívalo k ubytování vzácných hostů, příbuzných a přátel knížecí rodiny Schwarzenbergů. Jednotlivé apartmány nesou označení podle jmen vznešených hostů, jako například apartmán Larisch, černínské, paarovské a další. Nejvýznamnějším hostům bylo určeno velké, tzv. Prachtapartmá.

Nově vzniklou prohlídkovou trasu završuje místnost, tzv. Stříbrnice, věnovaná prezentaci unikátní sbírky schwarzenberského stříbra, která je zpřístupněna vůbec poprvé. Letos bude tato trasa otevřena až do 19. listopadu. 

Na státní svátek 28. října si budou moci návštěvníci prohlédnout historická sklepení Hrádku u Nechanic, zažít večerní prohlídky zámku v Náchodě či absolvovat speciální prohlídky reprezentačních sálů a zámeckého divadla v Litomyšli, obohacené o nejstarší část zámku a návštěvu kaple.

„Na památkách ve správě Národního památkového ústavu již dávno neplatí, že se 31. října uloží k zimnímu spánku, ačkoli si to někteří lidé stále myslí. Přestože je podzimní a zimní období částečně věnováno nezbytné údržbě a konzervátorským i dalším pracím, snažíme se veřejnosti již po několik let nabídnout zážitek ve formě předvánoční návštěvy spojené s neopakovatelnou atmosférou. Památky skýtají úžasnou možnost úniku od všeobecného předvánočního shonu, bývá o ně zájem a věřím, že tomu nebude jinak ani letos,“ zve k návštěvě památek Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Například počátkem listopadu proběhnou v Zákupech prohlídky pro opozdilce a od 17. do 19. listopadu zvláštní prohlídky věnované 300. výročí narození Marie Terezie. Následně pak bude zámek hostit císařské Vánoce.

Dušičkovou atmosféru v Praze budou moci okusit návštěvníci Zahrad pod Pražským hradem. Zvláštní prohlídku zaměřenou na výročí bělohorské bitvy nabídne 8. listopadu zámek Konopiště. Ve dnech 17. a 18. listopadu si na své přijdou milovníci hodinových strojů. Klášter Plasy připraví prohlídky hodinové věže a ručně natahovaného hodinového stroje z roku 1686 s osobou nejpovolanější – Robertem Drozdou, který se o tento plaský stroj stará již více než 35 let.

Knížecí Vánoce si užijí návštěvníci Ratibořic, které nabízejí i advent v Babiččině údolí. Vánoční atmosféru si ale návštěvníci budou moci dopřát například i na Grabštejně, Sychrově, ve Slatiňanech, na zámku Kynžvart, ve Žlebech či na Křivoklátě.

Adventní prohlídky vánočně vyzdobeným bytem správce se již staly tradicí v Nových Hradech, zámek Třeboň pak představí výstavu vánočních ozdob a aranží. Předvánoční prohlídky nabízí rovněž hrad Bítov, kde návštěvníci zapojí i své chuťové pohárky, a zámek v Hradci nad Moravicí. Zde budou prohlídky obohaceny o koncerty.

Po celé vánoční svátky bude otevřeno v Horšovském Týně, na Švihově a na mnoha dalších památkách. Přímo na Štědrý den či na Silvestra otevře brány hrad Bouzov.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.