Slavnostní zahájení 11. ročníku národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn – příběhy domova bylo současně milé i impozantní. Přivedlo na památné místo naší země stovky lidí z České republiky i Slovenska. Přátelskou atmosféru podkresloval poutavý kulturní program.

K nejvýznamnějším výročím roku, třiceti letům svobody a patnáctému výročí vstupu země do Evropské unie, přispěla moudrým slovem zpěvačka Irena Budweiserová. Nejúspěšnější proměny 10. ročníku ocenili prof. Jan Pirk a arch. Josef Pleskot.

V internetovém hlasování došlo 19 522 hlasů. Zvítězila kaple Panny Marie Bolestné ve Vatěticích před kaplí sv. Anny s parkem v Jeníkově a vyřezávanými kříži v Dolních Bojanovicích.

Odborná porota ocenila proměny Kavárny Union a Vodního hradu Lipý v České Lípě, vyřezávané dřevěné kříže v Dolních Bojanovicích, zahradu ticha v Doubravníku, obnovu 18. kaple poutní cesty do Hájku v Hostivici, obnovu renesančního zámku v Hustopečích, rekonstrukci zámku Linhartovy, obnovu hradního areálu v Podhradí u Aše, proměnu zámku a jeho okolí v Pohořelicích a renovaci Winternitzovy vily na Praze 5 Malvazinkách.

Osobností 10. ročníku výstavy se stala Zdeňka Macháčková. Deset let s nadšením pomáhá při organizaci výstavy, šíří její dobré jméno a přivádí nové proměny.

Srdce vlasti putuje z Olomouckého kraje do Karlovarského. Na Vyšehrad dorazila i krajská srdce. Všechna profesor Jan Pirk důkladně prohlédl a potvrdil, že prospívají a sílí s každou pozitivní proměnou v jejich regionu.

10. ročník byl tímto uzavřen a patronka výstavy Blanka Stehlíková zahájila ročník jedenáctý. Přípitkem na podiu pokřtila katalog vystavených proměn. Novinkou bylo představení ceny Kvetoucí město/obec a Ceny souznění, které budou nově získávat dlouhodobí vystavovatelé. Poté následoval další důležitý bod programu – výsadba potomka památného stromu, odkopku památné lípy z Chyše z Karlovarského kraje.

Po celý den probíhal na podiu i v přilehlých sadech bohatý kulturní program. Z Karlovarského kraje přijel folklorní Soubor pístní a tanců Dyleň, odpoledne si návštěvníci zazpívali se skupinou Šlapeto. V sadech probíhal jarmark výrobců regionálních řemeslných výrobků a specialit. Děti si užívaly nejrůznější dílny. Svou zručnost představili studenti učňovských škol.

Návštěvníci přivítali možnost navštívit vyšehradské památky za symbolické vstupné a rádi využili komentovaných prohlídek v gesci archeologa Ladislava Varadzina a architekta Jakuba Tejkla. Výjimečně byla přístupná hrobka Slavín s obdivuhodným průvodcem Václavem Potočkem. Celý program zakončil nádherný koncert Karlovarského symfonického orchestru v bazilice sv. Petra a Pavla.

Výstava vykročila do své druhé dekády. Aktuální pozici jejích kolekcí a všechny vystavené proměny najdete na www.cestamipromen.cz. Můžete zde také hlasovat pro nejkrásnější proměnu nebo přihlásit proměnu do ročníku následujícího. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.