Třetí březnová sobota ve velkém studiu Českého rozhlasu byla zasvěcena skutečně významnému výročí české kinematografie. Moderátor pořadu Tobogan Aleš Cibulka hostil v přímém přenosu vybranou společnost.

Všichni, kteří se sešli ve studiu, tedy Popelka Eva Hrušková, představitel prince Mojmíra Jiří Štědroň, a taky panský kočí, jehož v pohádce ztvárnil tehdy desetiletý Antonín Navrátil, a který také namluvil hlas holoubka, mají jedno společné - stáli u zrodu jedné naší filmové legendy, televizní pohádky, která byla poprvé uvedena právě před padesáti lety, o Vánocích roku 1969.

Vzpomínalo se na vznik pohádky i komické situace při natáčení. I na to, jak se tehdy 17letá Eva Hrušková obávala pohladit po vlasech Jiřího Štědroně. A protože neodmyslitelnou součástí pohádky byly i nádherné písničky, není divu, že znovu zazněly i během živého rozhlasového přenosu.

Hostům ve studiu i rozhlasovým posluchačům přinesl Tobogan dvě důležité informace: Až do konce roku 2019 se mohou setkávat s protagonisty černobílé  Popelky v rámci pořadu Popelka na Cibulce. „Už teď mám ve svém diáři několik desítek představení po celé republice, a termíny a místa jejich konání stále přibývají. Moc nás to těší,” poznamenal Cibulka.

A pak, jestliže film přežije půlstoletí, stává se legendou a sluší se zdokumentovat jeho historii. Tento úkol na sebe vzal autor a zároveň nakladatel Pavel Mészáros, který společně s Evou Hruškovou přivedl na svět knihu, věnovanou právě černobílé klasice, jež vyjde koncem března.

„Kromě osobních vzpomínek přináší i rozsáhlou fotodokumentaci, často i ze soukromých archivů, která doposud nebyla zveřejněna. Bude se slavnostně křtít koncem března a přinese opravdu mnoho zajímavého a doposud nevyřčeného," prozradil vydavatel.

Během rozhlasového přenosu, ale i v rámci tour vymyslel moderátor Aleš Cibulka speciální úkol, kterým je soutěž v přebírání hrachu. Jak to bude fungovat, si vyzkoušeli v Toboganu „Popelčin“ manžel herec Jan Přeučil a již zmíněný autor knihy a nakladatel Pavel Mészáros. Oba pánové se úkolu zhostili s maximální zodpovědností a klání ukončili remízou. „Nebylo to jednoduché, protože nám Aleš do ošatky nasypal čočku, hrách a fazole. Ale na takový malý, lehký oběd jsme si ten hrách vybrali…” smáli se oba pánové.

Opravdu unikátní překvapení pro diváky i pro samotnou „černobílou“ Popelku Evu Hruškovou připravil Aleš Cibulka, když do éteru zazněla autentická nahrávka milého vzkazu od Popelky „barevné“, tedy od herečky Libušky Šafránkové, která pogratulovala své kolegyni a blízké kamarádce. Zajímavé je, že mezi vznikem obou pohádek byl odstup jen čtyř let.

Kromě Evy Hruškové v černobílé Popelce hrály také Dana Medřická, Růžena Merunková a Dana Hlaváčová. Kuriózní je pak skutečnost, že právě posledně jmenovaná herečka (sestra Jany Hlaváčové) si zahrála v obou Popelkách a tutéž roli - zlou a nevlastní sestru ubohé dívky, která pak ale díky třem oříškům ke štěstí i k lásce k princi přijde.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.