Kvalita letošní révy by podle odborníků měla být podobná jako v předchozích letech. Počasí a zejména nedostatek srážek však mohly úrodu na některých místech ČR negativně ovlivnit, hlavně bílé odrůdy. Výsledné množství a kvalitu hroznů však bude možné zhodnotit až po sklizni, která na mnoha vinicích právě v těchto dnech probíhá.

„Obecně vždy záleží na typu půdy vinice, jaké je podloží, orientace svahu a na řadě dalších faktorů. Ze zkušenosti však víme, že i se suchem si vinná réva poradí. Důležitější je správné načasování, kdy se sběrem hroznů začít. U nás, na vinici Grébovka, jde o pečlivou ruční práci, kterou nic nenahradí,“ říká Pavel Bulánek ze Sklepu Grébovka, který se stará o historickou vinici založenou již v 19. století.

„Letos na Vinobraní na Grébovce plánujeme připravit zhruba 750 litrů bílého burčáku odrůdy Müller Thurgau a 750 litrů červeného burčáku odrůdy Dornfelder,“ doplnil Bulánek. Kromě těchto dvou zmíněných odrůd se v Grébovce pěstují z bílých odrůd Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a Hibernal, z červených ještě Rulandské modré a Neronet. Ročně tu vyrobí kolem 6500 litrů vína.

Vína, burčák i něco na zub

Více než 40 českých a moravských vinařství a vinoték doveze na Vinobraní na Grébovce vína z celého světa.

Chuťové pohárky můžeme rozmazlit také francouzskými lahůdkami, kachními specialitami, burgery, sýry a jinými dobrotami. Celkem bude na výběr z více než stovky stánků.

Koncerty i vzpomínky na hrdiny

Doprovodný program zaměřila městská část Praha 2 na významná osmičková výročí. Události připomene venkovní velkoformátová expozice s názvem Příběhy 20. století. Návštěvníci si budou moci prověřit své znalosti historie v několika soutěžích.

Parkem se budou procházet kostýmované osobnosti z československých dějin. Pokřtěna bude nová historická publikace, kterou městská část připravila k letošním osmičkovým výročím a věnovala hrdinům, pocházejícím z Prahy 2. V dětské zóně se malí návštěvníci zabaví u divadelních představení. Hudební událostí letošního ročníku budou koncerty zpěvaček Anny K a Tonyi Graves.

Kompletní program akce najdete na http://vinobraninagrebovce.cz. Vinobraní na Grébovce začíná v pátek 21. září na náměstí Míru a pokračuje v sobotu 22. září v Havlíčkových sadech.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.