„Děti rády staví, ale mají k tomu málo příležitostí,“ říká učitel dřevodílny Stanice techniků Jan Pícha.

Dejvický den dřeva a řemesel, který pořádá už druhým rokem Dům dětí a mládeže
hl. m. Prahy, tuto příležitost nabízí. Školní děti mohou uplatnit své dovednosti při stavbě dřevěné roubené chatky kryté šindeli před budovou Stanice techniků.

„Při práci s dětmi snadno zjistíte, že stavění – sestavování předmětů do různých tvarů – do výšky nebo do šířky, přenášení z místa na místo, je vlastně nejčastější činností mladších dětí. Nejprve jsme zkoušeli v kroužku dřevodílny sestavovat domky v malém měřítku, ale ukázalo se, že při plné pozornosti dospělého, který práci vede, mohou děti bez nebezpečí pracovat s nadšením i na konstrukci ve větším měřítku, jako je dřevěná chatka ve velikosti běžného táborového stanu s podsadou,“ pokračuje Jan Pícha.

Na sobotním Dejvickém dni dřeva budou děti, které navštěvují kroužek dřevodílny, začínat výrobou modelu chatky ve zmenšeném měřítku v dílně. Seznámí se
s jednotlivými součástmi chatky a při stavbě ve skutečné velikosti venku už budou vědět, kam jednotlivé díly umístit. Venku se k nim pak mohou přidat další děti a rodiče z řad návštěvníků.

Dále si díky spolupráci s Fakultou lesnickou a dřevařskou ČZU v Suchdole budou děti i dospělí moci vyzkoušet strouhání šindelů, hoblování ručním hoblíkem, předškolní děti s rodiči si vyrobí maličký domeček.

Profesionálové předvedou ruční otesání kulaté klády do tvaru hranatého trámu, dlabání dřevěného koryta – stará řemesla, která jsou už velmi zřídka k vidění.
Připraveny budou i ukázky zpracování textilních vláken – textilní řemesla patří
k nejstarším řemeslům a jsou rozšířena po celém světě. Návštěvníci si budou moci některá vyzkoušet „na vlastní prsty“.

„Dřevěnou chatku po skončení akce rozebereme a znovu postavíme na letním táboře. Protože je velká jako stan s posadou, dá se v ní na táboře spát. Po táboře ji znovu rozložíme a přes zimu „bude spát“ v DDM,“ vysvětluje Jan Pícha.

Součástí Dejvického dne dřeva a řemesel je výstava výrobků, které děti v řemeslných kroužcích v uplynulém roce zhotovily.

Pokud příchozí některé práce zaujmou, mohou kdykoli bez ohlášení během školního roku vybraný kroužek navštívit a zúčastnit se práce.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.