Součástí Zdravého odpoledne na Letné bude i názorný seminář s vyškolenými slečnami z iniciativy Ruce na prsa, které ženy naučí samovyšetření prsu a poradí, co vše vůbec mohou udělat pro prevenci rakoviny. „Chceme dát dámám na úklid něco navíc a zdraví je to, co by mělo být vždy na prvním místě,“ vysvětluje důvody uskutečnění i propojení s projektem na preventivní vyšetření, Robert Vojáček z webu lidskasila.cz. 

Sportovně nadaná fyzioterapeutka ukáže ženám cviky pro zdravá záda a na děti čeká zábavný program. „Naučíme se jednoduché cviky nenáročné na prostor a vybavení, vhodné pro prevenci nebo odstranění bolestí zad, které jsou způsobené náročností práce. Dlouhodobým jednostranným přetěžováním vzniká svalová dysbalance, díky níž dochází k bolestem. Jednotlivé cviky jsem vybrala přímo na míru, za cílem kompenzace činností, které dámy vykonávají během úklidu. Bez bolesti jde vše lépe,“ komentuje fyzioterapeutka Jitka Patríková.

V České republice jsou podle neziskové organizace Dialog Jessenius dva miliony žen ve věku 20 až 45 let, které ještě nemají nárok na pravidelné vyšetření hrazené zdravotní pojišťovnou, přesto je rakovina prsu ohrožuje. Každým rokem přibývá 7 000 nových případů a tento karcinom je dokonce nejčastější formou rakoviny u žen u nás. 

„Už bezmála tři roky ukazujeme ženám, jak se starat o zdraví svých prsou pomocí samovyšetření a preventivních prohlídek u lékaře. Těší nás obrovský zájem a množství otázek, se kterými se v rámci iniciativy Ruce na prsa setkáváme, zejména pak zodpovědný přístup společností," říká Michaela Tůmová, ředitelka neziskové organizace Dialog Jessenius a organizátora osvěty Ruce na prsa.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.