Každý z nich se věnuje jednomu z těchto témat: ochraně lidských práv, snadnému cestování, ochraně přírody, spotřebitelským právům a možnosti podnikat v tom, co mladé baví.

Všechny filmy jsou ke zhlédnutí na webu kampaně https://europa.eu/euandme/cs/. Dva z nich, Samotáře a Žijící hostel, však diváci uvidí také v kině.

Samotář už nechce být sám

Krátký snímek Samotář natočil režisér Tomasz Konecki. První celovečerní film Pół serio (Napůl vážně) uvedl v roce 2000. Film získal zvláštní cenu poroty na filmovém festivalu v polské Gdyni. V roce 2009 získal Koneckého film Ideální chlap pro mou přítelkyni (The Perfect Guy for My Girlfriend) také cenu za nejlepší evropský film na 7. evropském festivalu filmových komedií v Mladé Boleslavi. Konecki také režíroval reklamy, v nichž vystupovaly hvězdy jako Gérard Depardieu a Danny DeVito.

Děj snímku Samotář: Muž středního věku žije spokojeně na samotě v horách. O tom, že by mohl svůj život vyměnit za bohatší a lepší, ho přesvědčí návštěva krásné doručovatelky, která mu přinese sněžnice, které si objednal z e-shopu. Jak ji může nesmělý starý mládenec vidět znova? Díky EU má přece možnost objednané zboží bez vysvětlení vrátit, takže si pro něj bude slečna muset přijet!

V hostelu to žije

Krátký snímek Žijící hostel natočil režisér Matthias Hoene. Největší slávu získal režií komediálního hororu Zevláci vs. Zombíci (Cockneys vs Zombies) z roku 2012. Film měl premiéru na londýnském festivalu FrightFest a získal ocenění na festivalu hororů a filmů fantasy v San Sebastianu nebo na torontském filmovém festivalu After Dark. Druhý celovečerní Hoeneho film, Brána válečníků (The Warrior’s Gate), je akční dobrodružný film s prvky bojových umění. Autorem scénáře je proslulý filmař Luc Besson. Velkých úspěchů Hoene dosáhl jako mladý filmař také díky režii dokumentárních filmů, televizních seriálů a reklam.

Děj snímku Žijící hostel: Na začátku byl nápad sourozenců, jak vydělat na babiččinu cestu po Evropě. Nakonec všichni poznali, jak je díky EU možné snadno cestovat, pomyslné bariéry mezi státy mizí, a naopak přibývají skvělé zážitky.

A kde filmy uvidíte?

Promítá je kino Evropský dům na adrese Jungmannova 24, Praha 1.

Samotáře 13. června od 19 hodin, a to před promítáním filmu Mečiar.

Žijící hostel 27. června od 19 hodin, a to před promítáním filmu Lady Macbeth.

Představení jsou zadarmo, ovšem je třeba si na ně vytvořit rezervaci (https://evropskydum.cz/aktivity/kino/). Nezapomeňte také přijít včas, nejpozději v 18:30. Pokud dorazíte později, rezervace propadá. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.