„Bez řádné přípravy na odchod bohužel končí špatně 78 procent dětí. To znamená že končí bez domova, bez práce, bez prostředků. Příprava na odcházení v dětských domovech vázne, nefunguje terénní práce, zejména doprovázení. Pokud se dětský domov nevynasnaží a nesežene sociální byt nebo nezařídí přímo práci, děti se sami ve většině případů o sebe nepostarají a padnou na společenské dno,” upozornila v pořadu Sama doma Klára Chábová z organizace Mimo domov.  

Proto, aby se situace zlepšila a děti nekončily bez práce „na ulici“ nebo
na ubytovnách, uspořádala nezisková organizace Mimo domov sdílenou
konferenci s názvem Najdu práci, když jsem z děcáku? Konference se koná 1. listopadu v Praze a propojí odborníky, dětské domovy i neziskové organizace se zástupci firem, které těmto ohroženým mladým lidem pomáhají uplatnit se v různých oborech.

„Pozvali jsme na jedno místo lidi, kteří se věnují zaměstnávání dětí z dětských domovů, aby zde sdíleli své zkušenosti. Chceme tu společně diskutovat a předávat si poznatky. Můžeme tak podpořit další děti opouštějící dětské domovy, aby si našly práci a mohly se postavit na vlastní nohy,“ vysvětluje smysl konference Klára Chábová.

Důležitost tématu si uvědomuje i režisér Igor Chaun, který natáčí z prostředí dětských domovů dokument. „Cílem je představit příběhy, které by ostatním dětem ´z děcáků´ pomohly v přechodu z chráněného prostředí dětských domovů do drsné reality běžného životam,” vysvětluje Igor Chaun.

„Při natáčení dokumentu jsme se setkali s velmi silnými příběhy. Chceme vytvořit 10 až 12 portrétů, těch, kteří to zvládli, i těch, kteří dočasně padli. A vzali si z toho velké poučení. Jednotlivé medailony by měli být promítány při besedách v ústavech a rád se jich také zúčastním,” dodal Chaun, který by chtěl vytvořit i delší střihový dokument, sestavený z těch nejsilnějších příběhů a výpovědí.

Sdílená konference s touto problematikou se uskuteční 1. listopadu od 9. hodin v Galerii Černá Labuť v Praze. Další informace naleznete na stránkách spolku Mimodomov.cz

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.