Než se ale žáci a studenti rozběhnout za radovánkami, čeká je náročný den s předáváním vysvědčení. Na tohle období zavzpomínali o pár týdnů napřed slavní, kteří donesli do Ovocného světozoru, který se nachází v pražské pasáži Světozor, svoje staré vysvědčení a dočkali se tak sladké odměny ve formě zmrzliny zdarma. Jak akce vypadala a kdy se dočká sladkostí zdarma každý, kdo vlastní jakékoliv vysvědčení?

Slavní přišli s vysvědčením o pár týdnů dříve, protože na konci školního roku bude na všech pobočkách tradičně plno. Právě v den předávání vysvědčení se bude rozdávat zmrzlina zdarma. Této akce se mohou zúčastnit všichni, kteří ukáží jakékoliv vysvědčení. Ať se jedná o čerstvé absolventy ročníku, nebo milovníky zmrzliny, co mají vysvědčení už mnoho let v šuplíku a na školu vzpomínají maximálně ze zažloutlých fotografií.

Na ochutnávku zmrzlin přišla řada VIP osobností, někteří i s dětmi. David Kraus, Tereza Budková, Heidi, Jakub Kohák, Pavel Šporcl, DJ Lucca, Bára Kodetová, Vladimír Kratina, Kateřina Neumannová nebo Kristina Kloubková.

Sladká odměna zdarma je v Ovocném světozoru dlouholetá tradice. „Zmrzlinu za vysvědčení dáváme již 25 let. Každý, kdo přinese vysvědčení, i ti dříve narození, dostane dva kopečky nebo jednu točenou zmrzlinu zdarma. Loni jsme rozdali 14 866 kopečků a 3 281 točených,“ řekl spolumajitel slavné cukrárny.

Právě takové příjemné vzpomínky se přítomným na akci vybavily. Celebrity si navíc pod dohledem zkušeného personálu mohly vyzkoušet, jak správně nabrat a natočit zmrzlinu do kornoutku a nakonec se mezi sebou u pultu obsluhovaly jako ostřílení cukráři. Další metou bylo hádání příchutě zmrzliny poslepu, ve které exceloval hlavně Kateřina Neumannová a David Kraus a naopak Vladimír Kratina sice zmrzliny ochutnával jednu za druhou, ale po chuti žádnou nepoznal. Po soutěžích se herci a zpěváci dočkali odměn ve formě výborných dortů.

Pro některé je taková odměna satisfakce za dlouholeté utrpení ve školách vítaná, protože vysvědčení bylo pro mnohé strašákem. Takový David Kraus by ho nejraději zrušil.

„Jelikož jsem byl nepřizpůsobivý žák, každé vysvědčení pro mě bylo velmi traumatizující. Nejhorší byly dvojky a trojka z chování,“ vzpomíná. „Byl bych nejraději, kdyby žádné předávání nebylo a třeba škola vyhořela nebo zemětřesní,“ připomíná zpěvák dětské fantazie, které měl snad ohledně destrukce školy snad každý žák. Ten si dokonce kvůli zmrzlině obstaral narychlo vyrobené vysvědčení a velkou pětkou, kterou bavil všechny přítomné.

Podobně je na tom i Jakub Kohák, který se ale vždycky postaral o to, aby důkazy o jeho studiích zmizely. „Vysvědčení se mi ztrácela, přepisovala se, nebo se mi na to vylil nějaký jogurt. Často se stávalo, že mi vysvědčení "někdo" ukradl. Nějaká vysvědčení se dochovala, ale ta, kde byly čtyřky, pětky, šestky a sedmičky, tak ty už jsou pryč,“ směje se herec.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.