Než 4. dubna vyrazíte do kina na nový animovaný film Velké dobrodružství Čtyřlístku, zkuste si ověřit, jak dobře legendární český komiks znáte.

Parta zvířecích přátel v lidském světě vyšla z tužky výtvarníka Jaroslava Němečka a on i jeho žena Lucie jsou s komiksem spjatí dodnes, kdy se Čtyřlístek dočkal druhého celovečerního filmu.

Jak vznikly figurky:

Zvířátka rodiče Němečkovi vymýšleli zejména pro svého syna. „Nejdřív jsme vymysleli figurky, o půlhodiny později pak během chvíle jejich jména. Manželka je autorkou Fifinky a Myšpulína – ten dostal jméno podle stromu mišpule. Já vymyslel Bobíka a Pinďu. Bobík je prasátko, a to se podle mě jinak jmenovat nemůže. Byl bych nerad, aby v tom někdo hledal jinotaje,” říká autor s úsměvem.

A kolik že postavičkám vlastně je let? „Jsou mladí, musí ovšem mít řidičák, ale Pinďa zase někdy chodí do školy. Takže s věkem je to neurčité,” dodává.

Hlavní postavičky jsou dospělejší a umějí to s notebookem

Vzhledově se postavičky za čtyřiačtyřicet let mírně změnily, ovšem pořád nosí stejné šaty, jezdí stejným autem a domek mají zařízený nábytkem, jenž je zelený přesně tak, jak si ho Jaroslav Němeček pamatuje ze svého dětství v domku v Praze-Modřanech.

I kreslené postavičky ale musejí jít s dobou, takže v novějších příbězích běžně používají třeba notebook nebo video. „Je to nutnost. Bereme to i podle našich vnoučat, kterým je deset a dvanáct, umějí s tím pracovat a znají to daleko lépe než my,“ vysvětluje Lucie Němečková.

Místa ze Čtyřlístku

Výtvarník umístil komiksové Třeskoprsky do Doks, kde mají poblíž Němečkovi chalupu, z hradu Bezděz se stal Bezzub a rybník Blaťák je ve skutečnosti Máchovo jezero.

A protože to místní obyvatelé dobře vědí, vede dnes kolem jezera naučná Fifinčina stezka, která vás dovede až do muzea Čtyřlístku v Doksech.

O filmu

Na kraji Třeskoprsk, v malém domku, bydlí čtyři kamarádi. Fifinka, Pinďa, Bobík a Myšpulín u táborového ohně vzpomínají na dobrodružství, která zažili v uplynulém roce. Každý z hrdinů vypráví příběh, který považuje za úplně nejlepší.

S Pinďou zažijeme povedený horolezecký výlet na Ďáblův palec, s Myšpulínem napínavé pátrání po ukrutném Vlkodlakovi, s Bobíkem fantastickou cestu do vesmíru a s Fifinkou vánoční návštěvu u malých čertíků. Čí příběh bude nejkrásnější?

Čtyřlístek slaví 50 let. Užijte si odpoledne s Fifinkou, Bobíkem, Pinďou a Myšpulínem. Zavítejte ve čtvrtek 4. dubna od 14:00 hodin do prodejny hraček POMPO v Metropoli Zličín, kde na vás budou čekat. 

Výstava Čtyřlístku v Praze

U příležitosti padesátiletého výročí vydání prvního čísla komiksu Čtyřlístek se bude od 8. května do 1. září konat výstava 50 let s Čtyřlístkem. Základní linie výstavy je zaměřena na dětské publikum a pracuje s interaktivními prvky.

Výstava proběhne v Muzeu hlavního města Prahy na Florenci. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.