Richard Pachman se narodil v roce 1966 v Olomouci, městě, na které Pachman nedá dopustit, a je to pro něj stále jeho milované město. Dokonce napsal před několika lety Olomouci píseň, kterou zpívá na svých koncertech.

A protože šlo o narozeniny kulaté, slavilo se ve velkém. Svým posluchačům a fanouškům poslal do světa další album, v pořadí s číslem 32 (!). Tentokrát Richard Pachman složil Pašije. Ty natočil s Moravskou filharmonií Olomouc a pozval i své kolegy, sopranistku Ditu Hořínkovou, mezzosopranistku Martinu Kociánovou, basbarytonistu Andreje Beneše. K mluvenému slovu se mu podařilo tentokrát získat skvělou českou herečku Libuši Švormovou.

„Splnil jsem si sen a natočil desku s velkou filharmonií. Děkuji moc právě Moravské filharmonii Olomouc a všem, kteří se na projektu podíleli. Taky jsem moc rád, že mé pozvání přijaly Dita Hořínková a Martina Kociánová, se kterými spolupracuji už pěknou řadu let,” prozradil Richard Pachman.

Nové CD se muselo pokřtít, a tak se stalo na velkém Kulatém koncertě v hotelu Clarion Praha, který se konal 11. května. Mezi kmotry byla i Kamila Moučková, která s Richardem Pachmanem spolupracovala již dříve, třeba na projektu Samota není osamění z roku 2013.

„S Kamilou Moučkovou bych rád udělal projekt William Shakespeare,” prozradil další plány Richard Pachman, autor zajímavých projektů.

Mezi ty zajímavé patří například jeho muzikál Babička, kde zpívala i legenda české populární hudby, první zlatá slavice Yveta Simonová. Další zajímavé projekty jsou například Notre Dame, Útes nebo Egypt.

Zatím vrcholným dílem Richarda Pachmana lze asi považovat jeho oratorium Jan Hus. Toto dílo spatřilo světlo světa v roce 2005 a v původní verzi vystupoval například tehdy ještě neznámý muzikálový herec Marian Vojtko, či v té době jedna z nejpopulárnějších zpěvaček u nás Ilona Csáková. Velkého uvedení se Jan Hus dočkal v loňském roce na Staroměstském náměstí k výročí 600 let od upálení Mistra Jana Husa.

V sobotu Richard Pachman po dvou letech vystoupil na svém 111. koncertě na Křižíkově fontáně v Praze a nebyl sám. Doprovázela jej opět Dita Hořínková, která účinkuje v mnoha muzikálech a chystá se na další, Mefisto. 

Za zmínku stojí také román podle skutečného příběhu z období 2. světové války, který napsal Richard se svým tatínkem Františkem Pachmanem. Příběh Tylda je o babičce Richarda Pachmana, které život uhasl v koncentračním táboře. Tylda je příběh o lásce, naději, odvaze, transportech, terezínském ghettu, o tom, co 2. světová válka dokázala napáchat v rodinách, podobných, jako byla rodina Richarda Pachmana. Richard Pachman nenapsal jen román Tylda, ale má na svém kontě již šest knih.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.