„Z besed mám velkou radost. Jednak už z toho samotného nápadu něco podobného pořádat, protože vždy se v prvé řadě jedná o mezilidská setkání v nejhlubším smyslu toho slova. A na druhém místě proto, že jde o setkání příjemná, oboustranně vstřícná, vzájemně poučná a obohacující,“ říká Jiří Bartoň, který besedoval nejen v Praze, ale také na Ostravsku, v Olomouci nebo Kroměříži.

Inspirací k besedě byla nedávno vydaná již zmíněná Velká kniha herců první republiky a protektorátu, kterou pro nakladatelství Petrklíč připravil autorský tandem Jiří Bartoň a Robert Rohál. Publikace se totiž zabývá předtím nepříliš publikovanými skutečnostmi, ale snaží se jí pod povrch věcí. Odhaluje některé osudové kroky, situace a tajemství, ale rozebírá také jejich dílo a postoje.

Vedle kapitol zabývajících se těmi nejznámějšími umělci Adinou Mandlovou, Lídou Baarovou, Hugo Haasem, Jiřinou Štěpničkovou, Rolfem Wankou, Věrou Ferbasovou, Hanou Vítovou, Karlem Hašlerem, Annou Letenskou a mnoha dalších se čtenář a potažmo návštěvník besedy seznámí i s osudy Jarmily Bechyňové, Františka Vnoučka nebo Zdeny Kavkové.

Zdaleka to však nejsou jediné aktivity Jiřího Bartoně. Kromě besed o nové knize nebo o numerologii, kterou se zabývá už několik let, učí na Mezinárodní konzervatoři v Praze a také točí v televizi a zpívá. A v brzké době se opětovně objeví na jevišti.

„Rád bych všechny pozval na několik uměleckých aktivit, které mě v blízkém budoucnu čekají. 7. dubna se uskuteční v brněnském Buranteatru repríza Everymana a Levitana, dvou krásných hudebních inscenací, které se hrají jen velmi nepravidelně a jejichž repríza je tedy po každé jistou vzácností. 13. května se v kroměřížském Starém pivovaru bude konat představení šansonového večera, nazvaného Staré filmové melodie, a den poté, 14. května, odehraju na vyškovském kulturáku komedii Pan Kaplan má třídu rád divadla Parnas. Kromě toho vystoupím na řadě besed v knihovnách,“ uzavírá Jiří Bartoň, který nedávno pohovořil o nové knize i v televizním Dobrém ránu.

Besedy v knihovnách:

25. 3. Městská knihovna Benešov u Prahy

27. 3. Krajská knihovna Pardubice

8. 4. Severočeská vědecká knihovna Ústí nad Labem

16. 4. Městská knihovna Přerov

30. 4. Městská knihovna Kyjov

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.